FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Polacy nominowani do muzycznych Oscarów

Polacy nominowani do muzycznych Oscarów

W tym roku prym wśród nominowanych wiedzie Beyonce, Kanye West i Rihanna. Wśród największych gwiazd muzycznych są też polskie akcenty. Jeden z nich powstał we współpracy z prestiżową brytyjską Royal Opera House.

Nagrody Grammy budzą w świecie muzyki takie same emocje jak u filmowców Oscary. Dlatego też tak przekornie są nazywane. Oznaczają nobilitację i uznanie wśród fanów. Od lat prym na rozdaniach wiedzie Beyonce nazywana już Queen-B. I tym razem otrzymała najwięcej nominacji bo aż dziewięć. Do tej pory zebrała już 20 statuetek Grammy i jest rekordzistką nominacji. Ma ich na koncie aż 62. Minimalnie wyprzedza ją Kanye West z 21 nagrodami Grammy oraz 68 nominacjami. I tym razem będzie on na Beyonce największą konkurencją, bowiem rywalizuje z nią w najważniejszych kategoriach. Ma osiem nominacji. Nie ustępuje mu Rihanna, która ma na koncie w tym roku tyle samo nominacji co Kanye West.

Za swój ostatni album pięć nominacji otrzymała Adele, która będzie walczyć o statuetkę między innymi za album roku, piosenkarkę roku i nagranie roku. Obserwatorzy twierdzą, że są to najważniejsze nagrody Grammy.

Pośród światowych gwiazd muzycznych okazało się, że w tym roku jest miejsce dla Polaków. W kategorii najlepszy album muzyki chóralnej nominację otrzymał Krzysztof Penderecki za „Penderecki Conducts Penderecki volume 1”. Został on nagrany przy współpracy z Filharmonią Narodową w Warszawie. Ukazał się w maju i miał od razu światową premierę ze względu na nową kompozycję autora, zatytułowaną „Dies Illa”.

Drugi polski akcent na tegorocznych nominacjach do Grammy jest efektem artystycznej przyjaźni polsko-brytyjskiej. Polska opera Karola Szymanowskiego „Król Roger” z tytułową partią wykonywaną przez Mariusza Kwietnia powstała jako interpretacja brytyjskiej Royal Opera House. Zaskakująco doskonały efekt wspólnych prac przerodził się w nominację za najlepsze nagranie operowe.

Za swoich faworytów kciuki należy trzymać aż do lutego 2017, kiedy to odbędzie się uroczystość rozdania nagród Grammy.

aw / twojaanglia.eu

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share