FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Polacy kupują mieszkania za gotówkę

Polacy kupują mieszkania za gotówkę

Narodowy Bank Polski opublikował opracowanie opisujące najważniejsze zjawiska, jakie mają miejsce na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w największych miastach w Polsce. Wynika z niego, że Polacy kupują miesięcznie cztery tysiące mieszkań i dwie na trzy transakcje w biurach obrotu nieruchomościami dokonywane są przy pomocy pieniądza.

Na rynku nieruchomości trwa boom wywołany przede wszystkim niskimi stopami procentowymi. Umieszczanie pieniędzy na lokatach bankowych staje się mało opłacalne. W związku z tym szuka się innych sposobów, dzięki którym zainwestowana gotówka przyniesie większy zysk. Inwestycja w lokal jest opłacalna między innymi ze względu na możliwość późniejszego wynajmu. Rynek nieruchomości jest ciekawą alternatywą inwestycyjną ze względu na swoją stabilność. Analitycy wykazują, że wynajmowanie mieszkania w dużym mieście przynosi zysk od 3 do 4 razy większy niż ten z lokaty bankowej. Narodowy Bank Polski podkreślił, że duże zainteresowanie mieszkania nie wpływa na wzrost ich cen oraz nie przyczynia się do wzrostu zainteresowania kredytami.

Na podstawie analizy rynku nieruchomości w 7 miastach Polski – w Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie oraz Wrocławiu, stwierdzono, że w pierwszym kwartale 2017 roku mieszkańcy  tych miast wydali 4,4 mld złotych na mieszkania. Wszystkie te transakcje były gotówkowe.

SM/twojaanglia.eu

 

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share