FacebookTwitterPinterestShare

Pokazy husarii polskiej w Leeds

Pokazy husarii polskiej w Leeds

Polska grupa rekonstrukcyjna Winged Hussars zaprezentowała uzbrojenie siedemnastowiecznej husarii polskiej podczas pokazów w muzeum Royal Armouries w Leeds.

Pokazy, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem brytyjskiej publiczności zostały przygotowane przez najliczniejszą i najbardziej doświadczoną w Polsce grupę rekonstruującą polską husarię – chorągiew husarską marszałka województwa pomorskiego z Gniewu.

Pokazom Winged Hussars towarzyszyła wystawa fotograficzna „Husaria chluba oręża polskiego?w Galerii Turniejów muzeum Royal Armouries, na którą złożyły się fotografie Andrzeja Wiktora i Marcina Lipińskiego, dokumentujące działania chorągwi husarskiej marszałka województwa pomorskiego oraz promujące historię polskiej husarii.

Niezmiernie ciekawym punktem programu była również lekcja historii prowadzona przez husarzy, którzy przybliżyli licznie zgromadzonej publiczności brytyjskiej historię Odsieczy Wiedeńskiej.

W niedzielę w kościele pw. MB Częstochowskiej i Św. S. Kostki w Leeds odbyła się uroczysta msza święta z udziałem husarii z Gniewu, zorganizowana przez Polską Parafię w Leeds i Stowarzyszenie Patriae Fidelis. W mszy wzięli udział Ambasador Arkady Rzegocki z małżonką oraz Konsul Generalny RP w Manchesterze Leszek Rowicki.

Głównym organizatorem pokazów polskiej husarii w Leeds było muzeum Royal Armouries – najstarsze muzeum w Wielkiej Brytanii oraz jedno z najstarszych muzeów na świecie, posiadające jedną z największych kolekcji zabytkowej broni i uzbrojenia. Wydarzenie wsparły Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej oraz Instytut Kultury Polskiej w Londynie. Patronat honorowy nad projektem objął Pan Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: www.londyn.msz.gov.pl

SM / twojaanglia.eu

FacebookTwitterPinterestShare