FacebookTwitterPinterestShare

Po trzech nieudanych powstaniach niewielu Polaków wierzyło, że można odzyskać państwowość

Po trzech nieudanych powstaniach niewielu Polaków wierzyło, że można odzyskać państwowość

100 lat temu na dogasających frontach I wojny światowej nasi pradziadkowie toczyli walkę, by Polska wróciła na mapę świata; po trzech nieudanych powstaniach niewielu wierzyło, że można odzyskać państwowość – mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda w genewskiej siedzibie ONZ.

Prezydent Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w poniedziałek w genewskiej siedzibie ONZ uczestniczą w uroczystym koncercie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W programie koncertu dla środowisk dyplomatycznych i opiniotwórczych związanych z działalnością Organizacji Narodów Zjednoczonych znalazły się m.in. utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki.

„To wielki zaszczyt i wielka radość, że w tym niezwykle ważnym dla Polski roku, właśnie jesienią, prawie dokładnie 100 lat po tych niezwykłych dla Polaków wydarzeniach, możemy się spotkać z państwem – my, delegacja Polska, tu właśnie, w Pałacu Narodów w Genewie, w tym takim niezwykle symbolicznym miejscu” – mówił Duda przed rozpoczęciem koncertu.

Jak tłumaczył, w tym miejscu od dziesięcioleci „trwa nieustanna troska o pokój na świecie”, przestrzeganie praw człowieka, szacunek pomiędzy narodami oraz tu, gdzie „trwa nieustanna troska o wzajemne uznawanie, o godność narodów i państw, o równe traktowanie”.

„W tym miejscu możemy być dziś my, Polacy, ludzie wolni, żyjący w wolnym państwie – państwie suwerennym, niepodległym, państwie dumnych ludzi” – kontynuował prezydent.

Jak mówił, 100 lat temu „na dogasających frontach I wojny światowej” nasi pradziadkowie toczyli walkę, by Polska mogła wrócić na mapę świata.

„Faktem jest, że po trzech nieudanych powstaniach niewielu wierzyło w to, że można odzyskać państwowość, że można się wyzwolić spod przemożnej władzy zaborców – Prus, Austrii i Rosji. Ale niezłomni ludzie, patriotycznie wychowani, w to wierzyli” – podkreślił. „Wierzyli niezłomnie też natchnieni wielką muzyką, jaka była tworzona przez polskich kompozytorów również w czasach, gdy Polski przez 123 lata nie było na mapie; tworzona w bólu, w marzeniu, w pragnieniu wolnej ojczyzny” – dodał.

 

ad/TwojaAnglia.eu

źródło: (PAP)/rbk/ mzk/ pad/

FacebookTwitterPinterestShare