FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Planujesz emigrację? Sprawdź, jak się do tego przygotować

Planujesz emigrację? Sprawdź, jak się do tego przygotować

Zarobki w Polsce Cię nie zadowalają? Wiesz, że za granicą z Twoim doświadczeniem zawodowym i zapałem mógłbyś zarobić więcej. Na emigracji przebywa już Twoja druga połówka i już najwyższy czas, byś do niej dołączył? A może po prostu chcesz poznawać świat, nauczyć się języka lub podszlifować jego znajomość do stopnia, że rdzenni mieszkańcy kraju który wybierzesz- będą pytali, z której jego części pochodzisz? Jeżeli choć na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco- poniższy miniporadnik napisaliśmy specjalnie dla Ciebie.

 

Jak szukać pracy

 

Największe szanse na powodzenie w szukaniu pracy daje szukanie wielotorowe. Najskuteczniejsze okazują się serwisy internetowe– w ten sposób znalazło zatrudnienie aż 35% z 68% Polaków rozglądających się za pracą tym kanałem. Bardzo skuteczne są także portale biznesowe i agencje pośrednictwa– tu jednak konieczne jest znalezienie instytucji cieszącej się nieposzlakowaną opinią. Przedostatnie miejsce w skuteczności zajmują media społecznościowe– warto zapisać się do grup skupiających Polonię w kraju, który obraliśmy za cel emigracji. Informacje o poszukiwaniu pracowników to jedne z najczęściej poruszanych na grupach tematów. Nie należy zapominać o rodzinie i znajomych- warto powiedzieć im o naszych planach i liczyć, że w przypadku wolnego wakatu w swoim zakładzie pracy-polecą właśnie nas.

 

Pozwolenie na pracę

 

Jako Polacy nie potrzebujemy specjalnych pozwoleń na pracę w obszarze Unii Europejskiej. Wyjątek stanowi Wielka Brytania. Starając się o pracę w tym kraju musisz pokazać przyszłemu pracodawcy dokument tożsamości (zwykle paszport), NIN (National Insurance Number) i potwierdzenie miejsca zamieszkania (wystarczy umowa najmu lub rachunek za media). Pisząc CV– koniecznie zapoznaj się z zasadami jego pisania w danym kraju (np. w Wielkiej Brytanii za faux pas uchodzi dołączanie do podania zdjęcia). Niezmiernie ważne są za to rekomendacje poprzednich pracodawców, czy dokumentacja skończonych kursów. Należy pamiętać, że w CV nie wpisujemy polskiego numeru telefonu.  Jeżeli chodzi o podanie e-maila, najlepiej załóżmy takowego na gmail.com. Tę uniwersalną domenę znają przecież w całej Europie.

 

Umowa z zagranicznym pracodawcą

 

Oczywiście jest sporządzana w języku kraju, w którym podejmujesz pracę i podlega tamtejszemu prawu. Oznacza to, że jej przed podpisaniem należy poznać swoje prawa (ustawową liczbę godzin pracy, ilość dni urlopu czy zasady udzielania urlopu macierzyńskiego). Z badań Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat) wynika, że najdłużej pracują Islandczycy (45,1 godzin), Grecy (44,5 godzin) oraz Austriacy (42,9 godzin). Nasi rodacy spędzają w pracy 42,2 godziny. Najmniejszą ilość godzin w tygodniu przepracowują Niemcy, Hiszpanie oraz Belgowie (po 41,4 godziny). Może to będzie dla Was wskazówka, przy poszukiwaniu zagranicznego etatu?

 

Podatki

 

 

Opodatkowanie podwójne, czy pojedyncze? To zależy. Jeżeli Twoja zagraniczna przygoda będzie trwała mniej niż 2 lata– niestety obowiązuje Cię opodatkowanie podwójne: podlegasz systemowi ubezpieczeń w Polsce, ale podatek od dochodu uzyskany w czasie wyjazdu, może być opłacony za granicą. Podatek pojedynczy w kraju, w którym pracujesz- będzie Cię obowiązywał jeżeli na emigracji przebywasz na stałe. Natomiast podatki tylko w Polsce będą płacić osoby, które pracują za granicą mniej niż pół roku, jak również te, które zostały oddelegowane przez polską firmę.

 

Kultura pracy/ obyczaje

 

To, co u nas uchodzi za normę- za granicą może się okazać niedopuszczalne. Warto więc uzupełnić wiedzę o obyczaje pracownicze panujące w danym kraju. Na przykład w Niemczech raczej nie opowiadamy w pracy o życiu prywatnym. Współpracowników nie interesują oceny naszych dzieci, kłopoty z partnerem, czy stan zdrowia matki. Natomiast- podobnie jak w Wielkiej Brytanii na porządku dziennym są rozmowy o pieniądzach, czy ewentualnej podwyżce. We Włoszech za to nie ma dystansu na linii pracodawca-pracownik. Inicjatywa do przejścia na “Ty” może wyjść od pracownika, ale raczej nie będziemy długo czekać na taką propozycję od zwierzchnika. Proponujemy zatem pochylenie się nad tym tematem- skarbnicą wiedzy będzie osoba, która już jakiś czas pracuje w danym kraju.

 

Sprawy w Polsce

 

Wyjeżdżasz, ale w Polsce zostawiasz przecież jakieś zobowiązania. Do ich załatwiania we wspólnocie mieszkaniowej, w urzędach czy bankach warto wyznaczyć pełnomocnika- odpowiednio sformułowany akt notarialny posiada zapis, który mówi, że  pełnomocnik reprezentuje nas w dobrej wierze i nie może np. w naszym imieniu zaciągać kredytów. Posiadanie zaufanej osoby, wyznaczonej do reprezentowania naszych interesów w Polsce pozwala zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Jeżeli masz w Polsce mieszkanie- za czynsz i media możesz płacić korzystając z  usługi  Ferpay , Zapłać RachunkiPodobnie, gdy w kraju spłacasz kredyt. Za przelew do Polski zapłacisz wówczas tylko £0,98 lub równowartość. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tu: JAK TO DZIAŁA.

Na stronie internetowej naszego partnera, jak w każdą środę czeka na Was bezpłatny, ekspresowy przelew do Polski. O tu:

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share