FacebookTwitterPinterestShare

„Planujemy otwarcie oddziału w Wielkiej Brytanii” – mówi w rozmowie z Radiem Star prezes Banku Pekao Michał Krupiński

„Planujemy otwarcie oddziału w Wielkiej Brytanii” – mówi w rozmowie z Radiem Star prezes Banku Pekao Michał Krupiński

Gosia Prochal, Radio Star:- Czy Bank Pekao S.A planuje w najbliższym czasie ekspansję na Wyspy Brytyjskie?

Michał Krupiński, prezes Banku Pekao:- Są takie plany. Aktualnie analizujemy możliwość otwarcia oddziału banku na potrzeby Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii oraz polskich firm. Jesteśmy w trakcie podejmowania decyzji, która zapadnie w ciągu najbliższych miesięcy, po to aby móc skupić się bardziej na inwestorach zagranicznych w Polsce, a także na działaniach w zakresie investor relations. Wielu naszych akcjonariuszy to fundusze, które są w Londynie.

GP.:- A czy perspektywa Brexitu ma wpływ na Państwa decyzję?

Michał Krupiński:- Nie ma to znaczenia. Obecnie badamy, czy klienci widzieliby wartość w naszej obecności tutaj i pierwsze wyniki analizy są zachęcające. Nie podjęliśmy jednak jeszcze żadnej decyzji na ten temat. Z tego co rozumiem, to nie ma innego polskiego banku, który byłby tu obecny, dlatego myślę, że potencjalne otwarcie naszego oddziału w Wielkiej Brytanii, mogłoby być interesujące z punktu widzenia klientów.

GP.:- Jak Pan uważa, jakie są obecnie największe wyzwania dla banków w erze cyfryzacji i jak udaje się tym wyzwaniom sprostać Bankowi Pekao S.A.?

M.K.:- Idzie nam nieźle. Już ponad milion osób używa naszej aplikacji PeoPay, a wystartowaliśmy zaledwie kilka miesięcy temu. W kanałach cyfrowych ilość klientów rośnie o 40-50 proc. rocznie, a więc rozwija się bardzo szybko. Jeśli chodzi o te obszary, gdzie uważam, że są wyzwania – to jeszcze bardziej nowoczesne technologie, jak zaawansowana analityka danych, wejście na rynek bankowy graczy, takich jak m.in. Google, Amazon, czy Facebook oraz w przyszłości także technologia blockchain, która będzie mocno zmieniać bankowość.

GP.:- Coraz częściej mówi się o tym, że stacjonarne oddziały banków znikną, natomiast rozumiem, że to nie one są najważniejsze, jeśli chodzi o przetrwanie samych instytucji?

M.K.:- My jesteśmy jednym z banków, który ma największą liczbę placówek bankowych, drugim pod względem ilości. Mamy ponad 900 oddziałów w Polsce, więc oczywiście oddziały zostaną, natomiast z całą pewnością banki cyfrowe rozwijają się dużo szybciej niż tradycyjne.

GP.:- Ciekawi mnie, jak zapatrujecie się na branże fin-tech, firmy świadczące usługi finansowe za pośrednictwem internetu. Korzystanie z nich jest tanie, szybkie i wygodne. Jak Bank Pekao chce na tym polu konkurować?

M.K.:- Być może otwierając tutaj oddział, żeby móc też adresować te potrzeby. Natomiast widzimy jak bardzo mocno zmienia się bankowość transakcyjna i naszą odpowiedzią jest „partnerships”, które mamy m.in. z Visą, z MasterCard, z firmami takimi Western Union, żeby jeszcze lepiej obsługiwali naszych klientów – to jest ten kierunek.

GP.:- Spotykamy się podczas LSE SU Polish Economic Forum – jak zapatrujecie się na współpracę z polskim studentami, którzy uczą się na najlepszych brytyjskich uczelniach?

M.K.:- Dlatego też m.in. jesteśmy na Polish Economic Forum, ponieważ rozmawiamy z potencjalnymi kandydatami do pracy. Po ostatniej konferencji dołączyło do nas kilka osób na kluczowe stanowiska, jak np. Roksana Ciurysek-Gedir, która po 20 latach w Londynie została wiceprezesem zarządu, a także Piotr Wetnamski, absolwent LSE, który jest szefem strategii banku. Wspólnie pracowaliśmy z Piotrem tu, w Londynie, w Bank of America. Po tegorocznym Forum także chcemy nawiązać nowe współprace. Zostaliśmy wybrani przez Global Finance najlepszym bankiem inwestycyjnym w Polsce. Kompetencje w Banku nie odbiegają od banków globalnych – dajemy bardzo dobrą szkołę, decyzyjność, a także stwarzamy pracownikom możliwość realnego wywierania wpływu, myślę że o wiele większego niż w bankach globalnych.

Wywiad został przeprowadzony podczas LSE SU Polish Economic Forum w Londynie, największej konferencji o polskiej polityce i gospodarce zorganizowanej przez LSE SU Polish Business Society – stowarzyszenie zrzeszające polskich studentów na London School of Economics.

 

ad/TwojaAnglia.eu
źródło: radiostar

FacebookTwitterPinterestShare