FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Na pl. Piłsudskiego uroczystości związane z 8. rocznicą katastrofy smoleńskiej

Na pl. Piłsudskiego uroczystości związane z 8. rocznicą katastrofy smoleńskiej

Filmy i zdjęcia poświęcone m.in. parze prezydenckiej Marii i Lechowi Kaczyńskim oraz dokument pokazujący nastrój ulic Warszawy i Krakowa w dniach żałoby narodowej po 10 kwietnia 2010 roku wyświetlono we wtorek na pl. Piłsudskiego w Warszawie podczas obchodów 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Uroczystości związane z obchodami 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej rozpoczęły się mszą św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Uczestniczyli w niej m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz ministrowie i politycy PiS. Po mszy uczestnicy miesięcznicy z kościoła seminaryjnego przeszli przed Pałac Prezydencki, gdzie uczestniczyli w apelu pamięci i złożyli kwiaty przed tablicami upamiętniającymi ofiary tragedii z 10 kwietnia 2010 r.

Na pl. Piłsudskiego od rana trwają uroczystości 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. W bloku filmowym zaprezentowano m.in. film Marii Dłużewskiej „Dama” o prezydentowej Marii Kaczyńskiej, film dokumentalny Arkadiusza Gołębiewskiego „Alma Polaca – czyli polska dusza”, który pokazuje Polaków zmagających się z tragedią narodową po katastrofie samolotu w dniu 10 kwietnia 2010 r.

„Co roku, w zasadzie kilka dni przed rocznicą, zaczynam łapać się na tym, że trudno mi normalnie funkcjonować; jest coś, co sprawia, że pojawia się zdenerwowanie, smutek i trochę nieprzewidywalne reakcje. Powraca moment, kiedy się o tym dowiedziałam, kiedy musiałam powiedzieć mojemu synowi, że zginął jego ojciec, kiedy zobaczyłam z okien Pałacu Prezydenckiego zjednoczoną, piękną, rozmodloną Polskę, ale również moment, w którym zobaczyłam w Smoleńsku prezydenta Polski leżącego w błocie, bez żołnierzy, bez biało-czerwonej flagi” – powiedziała dziennikarzom posłanka PiS Małgorzata Gosiewska, wdowa po pośle PiS Przemysławie Gosiewskim.

W trakcie uroczystości na pl. Piłsudskiego wyświetlano też m.in. zdjęcia pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich.

„W tym miejscu jestem pierwszy raz. Uczestniczenie w tych uroczystościach jest dla mnie ważne ze względu na upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej” – powiedział PAP Mariusz z Włodawy nad Bugiem.

Na pl. Piłsudskiego przewidziano jeszcze m.in. modlitwę maryjną Regina Coeli, Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz koncert.

Na godz. 15.30 zaplanowano odsłonięcie Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r.; w uroczystości wezmą udział przedstawiciele władz państwowych, m.in. premier Mateusz Morawiecki.

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

 

ad/TwojaAnglia..eu

źródło: (PAP)/ksi/ agz/

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share