FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Pjongczang – Rosyjski Komitet Olimpijski poparł udział sportowców w igrzyskach

Pjongczang – Rosyjski Komitet Olimpijski poparł udział sportowców w igrzyskach

Zarząd Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (OKR) poparł we wtorek jednogłośnie sportowców, którzy chcą wystartować w przyszłorocznych zimowych igrzyskach olimpijskich w południowokoreańskim Pjongczangu pod mianem „Olympic Athlete of Russia”.

„Sportowcy powinni wziąć udział w igrzyskach i walczyć o zwycięstwa na chwałę Rosji” – powiedział dziennikarzom prezes OKR Aleksander Żukow (na zdjęciu).

Tematem numer jeden posiedzenia była sprawa uczestnictwa rosyjskich sportowców w przyszłorocznych igrzyskach. Wzięli w nim udział sami zainteresowani m.in. hokeiści, łyżwiarze figurowi i snowboardziści.

„Wszyscy mieli tylko jedną odpowiedź. Trzeba jechać niezależnie od sytuacji stworzonej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który swoją niesprawiedliwą decyzją – jak podkreślali sportowcy – zabronił im startować w imprezie pod flagą Rosji” – powiedział Żukow.

Wszyscy rosyjscy sportowcy – 25 osób, którzy zostali dożywotnio zdyskwalifikowani przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) za doping podczas igrzysk olimpijskich w Soczi w 2014 roku, odwołali się od tej decyzji do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie.

Zawodnicy apelują o cofnięcie dyskwalifikacji po to, aby m.in. mogli wystartować w igrzyskach w lutym 2018 roku w koreańskim Pjongczangu. W odwołaniach ukarani podnoszą problem odpowiedzialności zbiorowej, która – ich zdaniem – nie jest do zaakceptowania. Informują także, że nie byli bezpośrednio zaangażowani w manipulowanie wynikami badań, jakich dopuściło się laboratorium antydopingowe w Moskwie.

Rosyjski Komitet Olimpijski został 5 grudnia 2017 roku zawieszony przez MKOl na przyszłoroczne zimowe igrzyska w Pjongczangu, choć niektórzy reprezentanci tego kraju będą mogli startować pod flagą olimpijską. Dożywotnio ze wszystkich struktur olimpijskich wykluczony został były minister sportu Witalij Mutko.

Kary wymierzono w związku z wielokrotnym łamaniem przepisów antydopingowych przez „Sborną” na igrzyskach w Soczi w 2014 roku. Po wykryciu zorganizowanego procederu, który doprowadził m.in. do manipulacji wynikami Rosjan przez moskiewskie laboratorium antydopingowe, dożywotnio zdyskwalifikowano już 25 sportowców, a Rosja straciła 11 medali tych igrzysk.

Mutko został dożywotnio wykluczony z ruchu olimpijskiego, natomiast w wyniku zawieszenia Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (ROC) jego prezes Aleksander Żukow został także zawieszony w prawach członka MKOl. Żukow od razu zapowiedział, że odwoła się do CAS.

Niektórzy rosyjscy sportowcy – jak zdecydował MKOl – będą mogli wystartować w Korei Południowej, ale nie pod oficjalną nazwą państwa, a pod mianem „Olympic Athlete of Russia”.

Były prezydent Szwajcarii Samuel Schmid, przewodniczący komisji dyscyplinarnej badającej zaangażowanie rosyjskich działaczy w doping, zapewnił, że decyzję podjęto nie tylko w oparciu o zeznania byłego szefa laboratorium antydopingowego w Moskwie Grigorija Rodczenkowa.

„Są wiarygodne dowody naukowe, zeznania świadków, dokumenty, korespondencja. Fakty są takie, że w Rosji systematycznie dopuszczano się manipulacji dopingowych, także podczas igrzysk w Soczi” – podkreślił Schmid.

Według ustaleń kanadyjskiego prawnika Richarda McLarena, w latach 2011-15 na procederze „skorzystało” ponad 1000 rosyjskich sportowców. W połowie listopada Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) podtrzymała zawieszenie rosyjskiego organu odpowiedzialnego za walkę z dopingiem (RUSADA).

 

ad/TwojaAnglia.eu
źródło: (PAP)/jej/ wha/ sab/
fot. EPA/SERGEI CHIRIKOV

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share