FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Pierwsze decyzje nowej Premier

Pierwsze decyzje nowej Premier

Po mianowaniu, które miało miejsce w środę, jeszcze tego samego dnia Theresa May ogłosiła pierwsze nominacje na jedne z najważniejszych stanowisk w jej rządzie. Kluczowe obecnie ministerstwa spraw zagranicznych, wewnętrznych i finansów mają objąć kolejno Boris Johnson, Amber Rudd i Philip Hammond.

W nadchodzących miesiącach najważniejszymi osobami na arenie międzynarodowej, poza oczywistą Premier Theresą May, będzie minister odpowiedzialny za dyplomację oraz nowo powołany minister ds. wyjścia z UE. Drugie z wymienionych obejmie przeciwnik polityki proeuropejskiej David Davis.

Przesunięcie dotychczasowego Philipa Hammonda na ministra finansów daje możliwość Borisowi Johnsonowi odegrać pierwsze skrzypce w popisowym koncercie wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Sceptycy nominacji przypominają o niefrasobliwych wypowiedziach byłego burmistrza Londynu. Słynie on z umiejętności nieprzebierania w słowach, co może okazać się niekoniecznie pożądaną cechą u ministra dyplomacji, szczególnie w tak trudnym okresie jaki obecnie czeka Wielką Brytanię, która chce odejść z UE ale zachować dobre kontakty gospodarcze z krajami członkowskimi. W tym aspekcie nowy minister finansów będzie miał również nie lada zadanie do wykonania. Powołany na to stanowisko Philip Hammond wcześniej z gospodarką krajową miał tyle wspólnego, że w czasach kryzysu nie oszczędził krytyki obywatelom kredytobiorcom, robiąc ich współodpowiedzialnymi za trudną sytuację.

Powołana na ministra spraw wewnętrznych Amber Rudd w rządzie Camerona była odpowiedzialna za energetykę i sprawy klimatyczne. Jednak wieloaspektowość jej dotychczasowych profesji pozwala sądzić, że i w tym wypadku stanie na wysokości zadania. Pilni obserwatorzy już zauważyli, że zajmowała się wcześniej pracą dziennikarską, rekruterską a nawet uczestniczyła w produkcji popularnej komedii brytyjskiej „Cztery wesela i pogrzeb”.

Teresa May staje na czele rządu, który ma ogromne wyzwania do pokonania w obecnym czasie. Rozłam społeczeństwa, ataki na tle rasowym, rosnąca niechęć do imigrantów powoduje, że nowa Premier głęboko musi pochylić się nad sytuacją wewnętrzną swojego kraju. Rozwiązania w tym aspekcie na pewno byłyby prostsze, gdyby udało jej się scalić podzielonych Brytyjczyków pod szyldem rosnącej w siłę gospodarki. To jednak może okazać się głównym problemem po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Zamiast zjednoczyć społeczeństwo, może je jeszcze bardziej podzielić.

aw / twojaanglia.eu

 

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share