FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Pablo Picasso w Tate Modern w Londynie- #picasso1932

Pablo Picasso w Tate Modern w Londynie- #picasso1932

Pablo Picasso to postać, o której słyszeli chyba wszyscy. Genialny malarz, kobieciarz, arogancki intelektualista to postać nie do przecenienia w rozwoju XX-wiecznego malarstwa. Prace Hiszpana, który wespół z Georgesem Braquem stworzył kubizm można od niedawna oglądać w londyńskim Tate Modern.

printscreen/ instagram/ charlottezentimeter

Dlaczego wystawa skupia się na roku 1932? Ponieważ dla Pabla był on z kilku powodów wyjątkowo twórczy. A prace, które wówczas stworzył są swego rodzaju pamiętnikiem. 15 czerwca 1932 roku w Galerii Georges Petit odbyła się retrospektywna wystawa obrazów mistrza. W tamtych czasach tego rodzaju przeglądy były raczej niespotykane. Mimo, że już wtedy Picasso był wielką malarską supergwiazdą- wciąż żył. Natomiast według starego zwyczaju- retrospektywy urządzano raczej tym, którzy na żywo nie mogli już podziwiać samych siebie.

 

Pablo samodzielnie zaplanował, w jakim porządku zostaną zaprezentuje gościom prace. Celowo wymieszał ze sobą dzieła z różnych okresów. Tak, by odebrać widzom możliwość wyznaczenia ścieżki, jaką podążało jego malarstwo. Widzowie nie znali także dat powstania, ani tytułów poszczególnych płócien. Psikusa wielbicielom zrobił także podczas wernisażu. Kiedy elita Paryża zebrała się na uroczystym otwarciu wystawy, zabrakło tam jednego gościa, ale najważniejszego gościa. Picasso wybrał się wtedy do kina.

Rok wcześniej Pablo skończył 50 lat, a krytycy zaczęli się zastanawiać, czy jego sztuka jest jeszcze w stanie czymś zaskoczyć. Czuł presję. Zaczął eksperymentować z surrealizmem, wrócił także do  rzeźby. Szukał nowego pomysłu na swoją sztukę. I znalazł. Inspirację przyniosło życie.

printscreen/ instagram/ bratcave

Dzięki zawirowaniom w życiu prywatnym Picasso stworzył w 1932 roku 100 wybitnych obrazów. Co go tak natchnęło? Miłość! A konkretnie niewysoka, korpulentna, lubiąca się opalać blondynka- 22-letnia Marie-Thérèse. W 1932  mieszkała już naprzeciwko Pabla i jego żony. Olga Chochłowa, rosyjska baletnica i matka  11-letniego syna mistrza-Paulo nie podejrzewała, że Picasso jest zakochany w innej kobiecie.  Ponieważ Olga często wyjeżdżała i prowadziła osobne życie towarzyskie- miała prawa nie zauważyć, że pod jej nosem kwitnie romans.

printscreen/ instagram/ nicky_alice

Pablo miał tego roku obsesją na punkcie dziewczyny i doskonale widać ją na wystawie. Marie-Thérèse w fotelu. Półnaga Marie-Thérèse czyta książkę. Marie-Thérèse w świetle księżyca. Tytuły prac nie zdradzają jednak imienia ich bohaterki: „Śpiąca”, „Odpoczynek”, „Czytająca”, czy „Sen”. Ostatni obraz przedstawia  rozmarzoną kobieta odpoczywającą w czerwonym fotelu. Autorzy wystawy wybrali go na plakat londyńskiej wystawy pisząc, że  „Być może to portret wykonany tuż po akcie seksualnym”. Potwierdzeniem  tej teorii ma być lewa połowa twarzy kobiety. Czy Wam też coś przypomina? 

printscreen/ instagram/ picturesofpaintings

Druga część wystawy również dotyczy Marie. Tu jednak artysta szczędzi koloru. Jesienią 1932 dziewczyna ciężko zachorowała po kąpieli w zanieczyszczonej rzece Marnie. Z powodu choroby straciła włosy. Picasso namalował serię obrazów, na których mężczyźni wyławiają z rzeki tonące kobiety w kolorze lawendy. Lawenda to barwa, jakiej używał Picasso do malowania ukochanej.

printscreen/ instagram/ minimon614

W 1935 roku przyszła na świat Maya, córka Marie-Thérèse i Pabla. W tym samym roku Picasso rozstał się ostatecznie się z Olgą ( nigdy nie wzięli rozwodu- z obaw Picassa przed niekorzystnym podziałem majątku) i zakochał w arystokratce- Dorze Maar. Artysta łożył na utrzymanie córki.  Marie popełniła samobójstwo w 1977 roku cztery lata po śmierci Picassa. 

Wystawę można oglądać w Tate Modern, Bankside, London SE1 9TG do 9 września 2018 roku.

PS. Pod hashtagiem #picasso1932 zobaczycie na Instagramie zdjęcia widzów wystawy.

Anna Lach-Serediuk/ twojaanglia.eu

 

 

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share