FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Personal Savings Allowanceniższy podatek od oszczędności w UK

Personal Savings Allowanceniższy podatek od oszczędności w UK

Od 6 kwietnia 2016 pierwszy £1,000 odsetek, które w każdym roku uzyskamy ze swoich oszczędności nie będzie opodatkowany. Szacuje się, że aż 95% mieszkańców Wielkiej Brytanii w ogóle nie zapłaci z tego tytułu żadnego podatku.

To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy trzymają swoje pieniądze na oprocentowanym rachunku bankowym. Do tej pory w UK funkcjonował odpowiednik polskiego “podatku Belki? Wszystkie odsetki, które zarobiliśmy trzymając pieniądze w banku traktowane były jako zwykły dochód i zanim trafiły na nasze konto były automatycznie opodatkowane. Większość osób płaciła podatek w wysokości 20% czyli zarabiając na odsetkach, powiedzmy £100, traciła od razu £20. Osoby z wyższych progów podatkowych traciły jeszcze więcej: 40% lub 45%, czyli odpowiednio £40 i £45 od każdej zarobionej kwoty £100.

Na szczęście po 6 kwietnia się to zmieni, banki przestaną automatycznie naliczać podatek. Osoby o dochodach poniżej £17,000 zostaną całkowicie zwolnione z tego podatku. Zarabiające więcej, ale nadal z pierwszego progu podatkowego natomiast zapłacą podatek ale po otrzymaniu z odsetek pierwszego £1,000. W praktyce oznacza to, że jedynie kilka procent społeczeństwa zapłaci podatek. Dlaczego? Przekroczenie kwoty £1,000 z odsetek w ciągu roku nie jest łatwe, aby to zrobić należy mieć uskładaną kwotę £20,000 i pozostawić ja na koncie bankowym z oprocentowaniem wkładu 5%. Okazuje się, że jedynie kilka procent społeczeństwa jest w takiej sytuacji. A co z osobami z kolejnych progów podatkowych? Sprawdźmy poniższą tabelkę:

Wysokość podatku Próg podatkowy Personal Savings Allowance
20% Do £43,000 Zysk z oszczędności do £1,000 nie jest opodatkowany
40% £43,001£150,000 Zysk z oszczędności do £500 nie jest opodatkowany
45% Ponad £150,000 Brak Personal Savings Allowance

Dwa przykłady: jeżeli ktoś zarabia w roku £20,000 i otrzyma odsetki w wysokości £1,500. Osoba taka nie zapłaci podatku od pierwszego £1,000. Natomiast będzie musiała zapłacić podatek 20% od kwoty £500, która wykracza poza Personal Savings Allowance, w tym wypadku będzie to £100. Przed 6 kwietnia 2016 osoba taka zapłaciłaby podatek 20% od całej kwoty £1,500 czyli aż £300.

Przykład dla osoby z wyższego progu podatkowego, zarabiającej £60,000 rocznie, która otrzymała £1,100 odsetek z oszczędności. Osoba ta nie zapłaci podatku od pierwszych £500, natomiast od kolejnych £600 będzie musiała odprowadzić podatek 40% (£240).

Dlaczego jest to dobra wiadomość?

Zmniejszenie podatków jest zawsze dobrą wiadomością dla podatników . Wydaje mi się, że “podatek od odsetek?w sposób szczególny nas wszystkich dotykał i zniechęcał do oszczędzania. Aktualnie w UK są niskie stopy procentowe i banki z reguły oferują niskie oprocentowanie wkładów. Odprowadzenie podatku od już i tak niewielkich odsetek powodowało, że większość osób w ogóle nie widziała sensu w oszczędzaniu. Za kilka tygodni to się jednak zmieni, podatek nie będzie już odprowadzany, a my sami wybierając konta bankowe oferujące wyższe oprocentowanie uzyskamy wyższy zwrot z inwestycji.

Czy personal savings allowance dotyczy tylko kont bankowych?

Nie, ta ulga podatkowa dotyczy różnych sposobów uzyskiwania dochodu z oszczędności i objęte nim będą między innymi: credit unions, building societies oraz platformy peer-to-peer lending (np.Zopa.com). Od razu pojawia się pytanie czy wobec tego nadal warto korzystać z rachunków ISA, które już teraz oferują oszczędzanie bez płacenia podatku (limit dla obecnego roku wynosi £15,240 oszczędności). Zdanie są podzielone, osobiście wydaje mi się, że należy w pierwszej kolejności korzystać z miejsc, które oferują najlepsze zwroty z inwestycji. Innymi słowy jeżeli mamy niewielkie oszczędności, to radziłbym zapomnieć na pewien okres o ISA. Jeżeli jednak zarabiamy dużo i dużo możemy odłożyć, to jak najbardziej ISA jest dobrym rozwiązaniemoferuje niższy procent niż niektóre konta bankowe ale pozwala na powiększanie kwoty wolnej od podatku co roku.

Jak odprowadzić podatek od kwoty powyżej £1,0000?

Jeżeli pracujemy na etacie nie musimy właściwie niczego robić. Banki chociaż nie będą odprowadzać podatku będą informować HRMC uzyskiwanych przez podatników kwotach i urząd, jeżeli zajdzie taka potrzeba, naliczy podatek poprzez zmianę kodu podatkowego i zmniejszenie ogólnej kwoty wolnej od podatku. Osoby, które rozliczają się za pośrednictwem Self Assessment będą nadal składały zeznania podatkowe, w których poinformują o uzyskanych kwotach z oszczędności i zostaną powiadomione o dopłacie którą, ewentualnie, będą musiały zrobić.

W których bankach najlepiej trzymać pieniądze?

Oto lista rachunków bankowych, oferujących obecnie najlepsze oprocentowanie wkładów (przy okazji polecam serwis internetowy Savingschampion.co.uk, który specjalizuje się w tej tematyce).

    • TSB Classic Plus Accountoprocentowanie 5% ale tylko do kwoty £2,000
    • Nationwide FlexDirect Currentoprocentowanie wkładu 5% ale do kwoty £2,500 i tylko przez 12 miesięcy od otworzenia rachunku
    • Club Lloydsoprocentowanie 4% dla wkładów od £4,000 do £5,000. Uwaga, jest to rachunek płaty (£5 miesięcznie) jeżeli jednak co miesiąc wpłacimy na niego £1,500 opłata ta nie zostanie naliczona.
    • Santender 123 Current Accountoprocentowanie 3% dla wkładów od £3,000 do £20,000. Uwaga, jest to rachunek płatny £5 ale korzystając z niego możemy otrzymać cashback za niektóre wydatki (council tax, opłata za wodę, prąd, gaz, telefon stacjonarny, internet, mortgage w Santander) i odzyskać w ten sposób część lub całość tej opłaty
    • Tesco Current Accountoprocentowanie 3% dla wkładów do £3,000. Brak opłat za prowadzenie konta i możliwość zdobywanie punktów Tesco Clubcard.

To wszystko tym razem. Mam nadzieję, że te informacje zachęcą Cię do systematycznego odkładania pieniędzy, od kwietnia opłaci się to jeszcze bardziej! Jeżeli masz pytania dotyczące tej tematyki, skorzystaj z komentarzy poniżej.

smart_polak_

 

 

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share