FacebookTwitterPinterestShare

Padł rekord: 13 tysięcy polskich wniosków o stałą rezydenturę w Wielkiej Brytanii

Padł rekord: 13 tysięcy polskich wniosków o stałą rezydenturę w Wielkiej Brytanii

Polacy mieszkający na Wyspach masowo zaczęli interesować się zabezpieczeniem swojego statusu. Rozpoczęta na koniec marca procedura wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wzbudziła znacznie większy niepokój wśród rodaków, stąd tak duże zainteresowanie składaniem wniosków o rezydenturę.

Potwierdzenie stałej rezydentury jest możliwe wówczas, gdy obcokrajowiec przebywa w Wielkiej Brytanii dłużej niż pięć lat. Jest to jednocześnie część procedury umożliwiającej w późniejszym czasie ubieganie się o paszport brytyjski bez konieczności zrzekania się polskiego.

Niemal 13 tysięcy wniosków zostało złożonych przez Polaków jedynie przez pierwsze trzy miesiące nowego roku. W porównaniu z kwartałem poprzednim przyrost jest o ponad 20%. Natomiast w odniesieniu do czasu sprzed czerwcowego referendum brytyjskiego liczba ta wzrosła ponad pięciokrotnie – 2 476 wniosków w drugim kwartale 2016 roku. W większości wnioski zostały przyjęte – 86%. Tylko 11% z nich odrzucono a 3% skierowano do uzupełnienia dokumentacji.

Widać więc wyraźnie tendencję wzrostu zainteresowania Polaków potwierdzaniem rezydentury w związku z Brexitem. Obawy przed nagłymi zmianami  w życiu, których nie planujemy są tak silne, że przeszło 85 stronicowy dokument nie odstrasza – Z tym krajem wiążę przyszłość swoją i swojej rodziny, czuję się tutaj już jak w domu – mówi Andrzej z Leeds.  Podobnego zdania jest Kasia z Londynu – Szkoda, że muszę w ogóle myśleć o zabezpieczaniu swojego pobytu w Wielkiej Brytanii. Mieszkam tu i pracuję od ponad 6 lat. Pracuję na rzecz tego kraju, odprowadzam legalnie podatki, robię tutaj zakupy, mam brytyjskich przyjaciół, partnera – opowiada rozgoryczona.

Często pomimo żalu albo i oburzenia Polacy, szczególnie w ostatnich miesiącach często decydują się na formalizowanie swojego pobytu na Wyspach. Z danych statystycznych brytyjskiego MSW wynika, że podobnie częściej Polacy starają się o brytyjskie obywatelstwo. W pierwszym kwartale 2017 roku przyjęło je ponad 1 100 osób polskiego pochodzenia. Jednocześnie jest to jedna z najwyższych liczb od czasu wejścia Polski w poczet Unii Europejskiej.

Wielka Brytania rozpoczęła procedurę wyjścia z Unii Europejskiej dnia 29 marca 2017 roku. Od początku szczególnie gorąca atmosfera w negocjacjach towarzyszy właśnie tematowi imigrantów. Zdaje się, że rząd Theresy May jest im mniej przychylny i losy obcokrajowców w Wielkiej Brytanii są wciąż niejasne.

aw / twojaanglia.eu

 

FacebookTwitterPinterestShare