FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Oszczędność przyczyną pożaru wieżowca w Londynie?

Oszczędność przyczyną pożaru wieżowca w Londynie?

W wyniku pożaru wieżowca Grenfell Tower, który wybuchł w zachodnim Londynie, w nocy z wtorku na środę, zginęło co najmniej 17 osób a ponad 80 zostało rannych. Brytyjka premier Theresa May zarządziła przeprowadzenie dochodzenia dotyczącę ustalenia przyczyn pożaru.

Scotland Yard rozpoczął dochodzenie. Wiadomo, że w ubiegłym roku zakończono pracę modernizujące budynek. Jedną z najważniejszych kwestii jest ustalenie jakiej jakości materiał został użyty do odnowienia tego 24-piętrowego budynku. Koszt modernizacji opiewa na kwotę 8,6 mln funtów i  jej  celem miała być m.in. ochrona przed ewentualnym pożarem 600 mieszkańców tego bloku.

Śledczy zainteresowali się niewielką firmą Harley Facades, która montowała  w wieżowcu panele amerykańskiej firmy Reynobond.  Ustalono, że wersja ognioodporna tych paneli kosztuje 24 funty za metr kwadratowy. Wersja podstawowowa paneli, nie będąca ognioodporną, kosztuje 2 funty mniej. Wykonawca prac w Grenfell Tower wybrał jednak wersję tańszą, oszczędzając tym samym pięć tysięcy funtów. Ogniotrwałe zabezpieczenie uniemożliwiłoby rozprzestrzenianie się ognia z ekspresową predkością.

Nadal trwa przeszukiwanie zgliszczy. Liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć.

Fot. The Telegraph

SM

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share