FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Ośrodek turystyczny Zermatt wciąż odcięty od świata przez śniegi

Ośrodek turystyczny Zermatt wciąż odcięty od świata przez śniegi

Szwajcarska miejscowość Zermatt – popularny ośrodek turystyczny i centrum sportów zimowych u podnóża Matterhornu – w środę pozostaje odcięta od świata z powodu obfitych opadów śniegu i zagrożenia lawinowego. Zima uwięziła tam ok. 13 tys. turystów.

Kontynuowany jest „most powietrzny” – transportowanie chętnych śmigłowcami do pobliskiej wioski Taesch, skąd można się już udać w dalszą drogę. We wtorek z tej możliwości skorzystało – jak szacuje policja – 300-400 osób. Trzyminutowy lot kosztuje 70 franków szwajcarskich.

Przedstawiciele lokalnych władz podkreślają, że bezpieczeństwo mieszkańców i turystów w miejscowości Zermatt nie jest w żadnym razie zagrożone. Odśnieżono tam już wiele ulic, działają restauracje, kawiarnie i sklepy. Większość przybyszów spokojnie czeka na ponowne otwarcie stoków narciarskich, wyciągów i kolejek linowych. Po kilku dniach obfitych opadów śniegu w środę rano nad miejscowością pojawiło się słońce.

Komunikacji kolejowej z Zermattem wciąż nie udało się przywrócić. Pokrywa śnieżna na torach, na które przed kilku dniami zeszła lawina, jest grubsza niż początkowo przypuszczano. Zamknięta jest też droga dojazdowa do tej miejscowości.

W części kantonu Valais obowiązuje najwyższy, piąty stopień zagrożenia lawinowego, ale – jak podkreślają władze – sam Zermatt nie jest zagrożony. Trwa kontrolowane wywoływanie lawin z użyciem materiałów wybuchowych.

 

ad/TwojaAnglia.eu
źródło: (PAP)/az/ ap/

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share