FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Oficjalne otwarcie nowej sesji brytyjskiego parlamentu

Oficjalne otwarcie nowej sesji brytyjskiego parlamentu

Wygłoszoną w środę mową tronową królowa Elżbieta II otworzyła nową sesję parlamentu w Wielkiej  Brytanii. Przemówienie zawierało zarys  priorytetów brytyjskiej polityki przez najbliższy rok. 

Brytyjska królowa w swoim przemówieniu najwięcej miejsca poświęciła na sprawy związane z Brexitem. Stwierdziła, że celem nowego rządu będzie osiągnięcie najlepszego porozumienia. Zauważyła również, że poszczególne ministerstwa będą odpowiedzialne za prowadzenie rozmów z otoczeniem biznesowym, z przedsiębiorstwami, żeby wypracować najlepsze porozumienie, który ułatwi życie Brytyjczykom po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Monarchini zapowiedziała wprowadzenie ośmiu ustaw związanych z Brexitem. Będą one dotyczyły reżimu celnego, handlu międzynarodowego, imigracji, rolnictwa, rybołówstwa i procedury nakładania sankcji międzynarodowych.

W planach na przyszły rok brytyjski uwzględnia również realizację zobowiązania podjętego w ramach NATO i dotyczącego przeznaczenia 2 procent PKB na sprawy związane z obronnością. Monarchini potwierdziła doniesienia dotyczące powołania publicznej komisji śledczej ds. pożaru londyńskiego wieżowca Grenfell Tower.

Do obowiązku rządu będzie również należało utworzenie nowego programu wsparcia dla osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego oraz szczegółowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych w Internecie.

W przemówieniu nie było miejsca na wiele zapowiedzi ujętych w programie wyborczym Partii Konserwatywnej. Brytyjska królowa nie wspomniała o kontrowersyjnych reformach dotyczących szkolnictwa i opieki społecznej dla osób starszych.

Fot. DailyMail

SM/twojaanglia.eu

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share