FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Obraduje Zgromadzenie Narodowe, które wysłucha orędzia prezydenta Dudy

Obraduje Zgromadzenie Narodowe, które wysłucha orędzia prezydenta Dudy

We wtorek o godz. 15. rozpoczęło się w Sejmie uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Połączone izby parlamentu wysłuchają orędzia prezydenta Andrzeja Dudy z okazji 150. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Obecna jest m.in. premier Beata Szydło.

W obradach biorą udział: posłowie i senatorowie, premier Beata Szydło i ministrowie jej gabinetu, marszałkowie Sejmu i Senatu, prezes PiS Jarosław Kaczyński a także m.in. I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, byli premierzy: Leszek Miller i Waldemar Pawlak, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Politycy PO i Nowoczesnej przynieśli na salę plenarną białe róże.

Prezydent Duda zwrócił się z wnioskiem o zwołanie Zgromadzenia Narodowego w październiku. Urodziny marszałka Józefa Piłsudskiego, to taka inauguracja obchodów stulecia odzyskania niepodległości – mówił wówczas.

Jak poinformował PAP prezydencki minister Wojciech Kolarski, prezydent w swoim orędziu przedstawi swoją wizję tych obchodów.

Według ministra, w orędziu Andrzej Duda przedstawi „pewną wizję tych obchodów i znaczenia obchodów dla nas, Polaków, dzisiaj, dla państwa polskiego”. „Czym powinny być, w jaki sposób powinniśmy tę wyjątkową okoliczność, ten wyjątkowy jubileusz wykorzystać” – dodał.

W przypadkach określonych w konstytucji, Sejm i Senat, obradując wspólnie pod przewodnictwem marszałka Sejmu lub w jego zastępstwie marszałka Senatu, działają jako Zgromadzenie Narodowe. Zgodnie z konstytucją prezydent może zwracać się z orędziem do Sejmu, do Senatu lub do Zgromadzenia Narodowego.

W przyszłym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizacją obchodów zajmuje się Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości powołany przez prezydenta Dudę. W skład Komitetu obok prezydenta wchodzą m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, ministrowie, przedstawiciele partii politycznych i ugrupowań, reprezentanci kościołów i związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, samorządu terytorialnego, związków zawodowych.

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r.

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Pisudskiego w Warszawie, 5 bm. Prezydent Duda zwołał Zgromadzenie Narodowe z okazji uczczenia 150. rocznicy urodzin Marszałka. /fot. Jakub Kamiñski

W związku z rocznicą jego urodzin, Sejm ustanowił 2017 r. Rokiem Józefa Piłsudskiego. W uchwale sejmowej w tej sprawie podkreślono m.in., że „w okresie okupacji niemieckiej i kilkudziesięciu lat władzy sowieckiej nad Polską marszałek Józef Piłsudski stał się symbolem nieugiętej walki o niepodległość oraz przykładem dla kolejnych pokoleń polskich patriotów”. Zaznaczono też, że Piłsudski był twórcą idei bliskiej współpracy narodów Międzymorza, utworzenia grupy państw z Europy Środkowo-Wschodniej, które stanowiłyby barierę przeciwko ekspansji sowieckiej Rosji i zabezpieczały niepodległość Polski.

 

ad/TwojaAnglia.eu
źródło: (PAP)/mro/ msom/ mrr/ amt/
PAP/Paweł Supernak

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share