FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Nostalgiczny koncert w Edynburgu

Nostalgiczny koncert w Edynburgu

Pionierska muzyka jest jak czary. Magiczna, mistyczna z lekką nutą ryzyka. Publiczność Edinburgh Fringe Festival znajdzie się w bezpiecznych rękach wyśmienitego gitarzysty i wirtuoza Simona Thackera oraz mistrzowskiej gry polskiej wiolonczelistki Justyny Jabłońskiej. Do tej niezwykłej i mistycznej podróży w nieznane światy muzyki dołączy charyzmatyczna wokalistka i skrzypaczka tradycji romskiej, Masha Natason. Wspólnie zaprezentują program z utworami Simona składający się z niezwykle oryginalnej, sześcio-częściowej suity Karmana oraz przekomponowanych pieśni i piosenek z tradycji romskiej.

Już trzeci rok z rzędu Simon Thacker będzie prezentował swoje unikalne utwory promowane przez prestiżowy Made in Scotland Showcase. W poprzednich latach przedstawił korzenie muzyki hinduskiej i bałkańskiej oraz połączył formy flamenco ze swoimi dwiema, odnoszącymi sukesy na całym świecie grupami, Ritmata i Svara Kanti. Simon, nie mający sobie równych jest jednym z najbardziej utalentowanych kompozytorów i gitarzystów obecnej generacji, łączący wielokulturwość dźwięków, a jego skrupulatność sięga najgłębszych i najbogatszych tradycji muzycznych.

W tym roku powraca do Edynburskiego Summerhall wraz z Justyną Jabłońska, miłowaną przez publiczność wiolonczelistką, która studiowała pod opieką Petera Dixona (pierwszego wiolonczelisty z BBC Philarmonic), Williama Conwaya (Hebrides Ensemble) i Eryka-Marii Couturiera (Enseble Intercontemporain, w Paryżu). W latach 2014 i 2015, Justyna wzięła udział w Lucerne Festival Academy, gdzie pracowała pod batutą Sir Simona Rattle, Matthias Pintscher i muzykami z Ensemble Intercontemporain. Justyna jest obecnie stałym członkiem Lucerne Festival Alumni, gdzie regularnie bierze udział w muzycznych projektach i współpracuje z kompozytorami nowej generacji z całego świata.

Współpraca Justyny i Simona rozpoczęła się w 2013 roku wspólnym tournée po Wielkiej Brytanii. Obecnie są w trakcie nagrywania płyty z suitą Karmana oraz innymi utworami w których wystapiło wielu specjalnych gości. Wydanie krążka zostało zaplanowane na tuż przed rozpoczęciem Edinburgh Festival Fringe 2016.

Masha Natanson to wybitna polska skrzypaczka i wokalistka, pochodząca z rodziny o głębokich tradycjach muzycznych. Swoja edukację muzyczną Masha rozpoczęła w wieku 6 lat, ale z racji zainteresowań muzyką tradycyjną jako 15-latka przerwała naukę i wyjechała w Karpaty, gdzie w trakcie kilkuletniej wędrówki w poszukiwaniu żywej muzyki karpackiej i cygańskiej grała z wieloma lokalnymi muzykami i zespołami, podpatrując ich styl. Aby nasiąknąć tamtejszym klimatem Masha zamieszkała w romskiej osadzie w Czarnej Górze, gdzie chłonęła styl życia rodowitych Cyganów.

Edinburgh Fringe Festival 2016

‘KARMANA?‘SONGS of the ROMA’

12-20 Sierpnia 2016, 21.15, Summerhall, 1 Summerhall, Edinburgh EH9 1PL 0131 226 0000

aw

Źródło: informacja prasowa

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share