FacebookTwitterPinterestShare

NIN, czyli National Insurance Number. Jak zdobyć angielski odpowiednik polskiego numeru NIP?

NIN, czyli National Insurance Number. Jak zdobyć angielski odpowiednik polskiego numeru NIP?

Uzyskanie NIN (National Insurance Number) to jedna z podstawowych formalności, które musi dopełnić osoba chcąca podjąć legalną pracę w Wielkiej Brytanii. Międzynarodowy numer ubezpieczenia jest potrzebny, by odprowadzać składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz fundusz emerytalny. By uzyskać NIN. należy zgłosić się do lokalnego oddziału biura pośrednictwa pracy- Job Centre Plus. Urzędy znajdują się w każdym większym angielskim mieście.

Co to jest National Insurance Number?

National Insurance Number jest w pewnym sensie odpowiednikiem polskiego ZUS-u. Dzięki NIN cały system socjalny- od emerytur do zasiłków dla bezrobotnych posiada aktualne informacje o naszych składkach. Od wysokości składek zebranych na naszym koncie w National Insurance Office zależy, czy będziemy mieli prawo do „state benefits” oraz czy będzie się nam w przyszłości należeć emerytura. Co ważne- do  „state benefits” nie należą np. Working czy Child Tax Credits. Te zasiłki są uzależnione od naszych dochodów, nie wysokości składek NIN.

 

 

Kto może otrzymać NIN?

 

Każdy kto ukończył 16 rok życia. W przypadku rodowitych mieszkańców UK lub tych, które przyjechały do Wielkiej Brytanii jako dzieci- National Insurance wysyłany jest automatycznie przez National Insurance Office na adres zamieszkania rodziców dziecka. Osoby, które ukończyły 16 lat i przyjechały na Wyspy Brytyjskie- muszą umówić się na spotkanie w Job Centre Plus. Istnieje także możliwość telefonicznego uzyskania NIN, pod numerem 0845 600 0643.  Pracownik call center poprosi Cię o podanie Twoich danych osobowych, będzie chciał uzyskać informacje o tym, gdzie pracujesz i czy długo przebywasz na terenie UK. Sprawdzi również, czy NIN nie został Ci już nadany i czy w ogóle możesz go posiadać. Ten sam zestaw pytań będzie na Ciebie czekać w Job Center.

 

 

Dokumenty potrzebne do uzyskania numeru ubezpieczenia

-dokument potwierdzający tożsamość oraz obywatelstwo (paszport lub dowód osobisty)

-potwierdzenie adresu zamieszkania w Wielkiej Brytanii – rachunki np. umowa najmu lokalu; ewentualnie list od pracodawcy potwierdzający zatrudnienie bądź dowód na to, że poszukujemy zatrudnienia na terenie Wielkiej Brytanii np. pisemne zaproszenia na spotkania w sprawie pracy

Wszystkie dokumenty musisz przedstawić w oryginale. Co ważne- nie musisz doskonale porozumiewać się po angielsku. Jeżeli Twoja znajomość tego języka jest niewystarczająca- możesz poprosić o tłumacza.

 

Czas oczekiwania

Organem wydającym numer jest Departament of Work and Pensions.  Czas oczekiwania na dokument wynosi około 6 tygodni. Numer przyjdzie do Ciebie pocztą wraz z plastikową kartą, na której został wytłoczony. Sprawdź dokładnie, czy wszystkie dane się zgadzają.  Najmniejszy błąd anuluje bowiem ważność numeru NIN! Jeżeli wszystko się zgadza- przekaż numer swojemu pracodawcy. Od teraz Twój NIN będzie umieszczany m. in. na odcinkach wypłat oraz na formularzach P45 i P60. W przypadku kradzieży NIN możesz mieć duże problemy. Natychmiast zgłoś sytuację w Urzędzie ds. Ubezpieczeń Społecznych.

 

 

Jak w każdą środę- mamy dla Was niespodziankę od naszego partnera. Zapraszamy na stronę FERPAY po odbiór darmowego, ekspresowego przelewu do Polski. O tu:

FacebookTwitterPinterestShare