FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Niemcy nalegają na przyjęcie uchodźców przez Grecję

Niemcy nalegają na przyjęcie uchodźców przez Grecję

Kryzys migracyjny wyraźnie pokazuje słabość zaproponowanych w Europie rozwiązań. Berlin, który początkowo stał na straży zaszczytnej idei pomocy uchodźcom, dziś nieco łagodnieje. Niemcy chcą odsyłać migrantów do Grecji, powołując się na konwencję dublińską.

Władze z Niemiec chcą odnowić zawieszoną sześć lat temu procedurę odsyłania uchodźców do Grecji. Do końca lipca wystąpiono do greckich władz z prośbą o przyjęcie 392 osób. Prośby okazały się mało skuteczne, ponieważ udało się uzyskać zgodę jedynie dla trzech osób.

Konwencja dublińska z 1990 roku, została zastąpiona w 2003 roku umową, stanowi, że uchodźcy mają prawo ubiegać się o udzieleniu azylu tylko w jednym kraju. Co więcej, uchodźca musi złożyć podanie o azyl w pierwszym kraju, do którego trafił. Na tej podstawie, Niemcy starają się zawalczyć o odesłanie niemalże 400 migrantów.

Strona grecka uważa, że sytuacja w tym kraju jest nadal bardzo trudna i z pewnością Grecja będzie starała się uniemożliwić deportacje z Niemiec. Jednocześnie Grecy apelują do Niemców o wyrozumiałość i nie wywieranie presji.

SM / twojaanglia.eu

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share