FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Nielegalna fabryka papierosów w Irlandii zlikwidowana dzięki ustaleniom CBŚP

Nielegalna fabryka papierosów w Irlandii zlikwidowana dzięki ustaleniom CBŚP

Dzięki informacjom Centralnego Biura Śledczego Policji przekazanym Angielskiej Służbie Celnej zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów w Irlandii – podało w czwartek CBŚP. Na miejscu zabezpieczono ok. 10 tys. ton krajanki tytoniowej, ok. 400 tys. sztuk papierosów i produkujące je maszyny.

Jak poinformowano w komunikacie przesłanym PAP, policjanci zajmujący się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości ekonomicznej z Zarządu CBŚP w Krakowie ustalili, że na terenie przygranicznym między Irlandią i Irlandią Północną działa nielegalna fabryka papierosów. Informację tę przekazali brytyjskim celnikom.

„Przekazane informacje zostały potwierdzone w trakcie działań strony angielskiej i w listopadzie przy wykorzystaniu śmigłowców oraz techniki termowizyjnej funkcjonariusze weszli na teren kompleksu przemysłowego w Irlandii Północnej” – poinformowało CBŚP.

W fabryce znaleziono maszyny, które – zgodnie ze wstępnymi ustaleniami śledczych – mogły produkować nawet 2 tys. sztuk papierosów na minutę. Funkcjonariusze oprócz urządzeń zabezpieczyli także ok. 10 tys. ton krajanki tytoniowej oraz 400 tys. sztuk podrabianych papierosów zapakowanych w pudełka z logo znanego producenta.

Jak zaznaczyło CBŚP, ostrzeżenia zdrowotne na opakowaniach pudełek napisane były po polsku, co zdaniem śledczych może świadczyć o potencjalnym przeznaczeniu wyrobu dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Oprócz tego w fabryce były pozostałe komponenty służące do produkcji papierosów – folie, opakowania i kleje.

W hali znaleziono także znaczną ilość odpadów, co według CBŚP może wskazywać na mniej więcej półroczną działalność kompleksu, podczas której maszyny mogły wyprodukować miliony sztuk papierosów, czyniąc tym samym – jak wskazano w komunikacie – „ogromne straty dla systemu fiskalnego z tytułu nieopłaconych podatków”.

„Warte podkreślenia jest, że tego rodzaju przestępczość przynosi grupom przestępczym kolosalne zyski, szczególnie biorąc pod uwagę realne koszty wyprodukowania paczki papierosów w zestawieniu z ceną legalnego wyrobu na terenie Wielkiej Brytanii” – dodano.

CBŚP zwróciło uwagę, że likwidacja nielegalnej fabryki papierosów jest „kolejnym przykładem szybkiej i efektywnej współpracy międzynarodowej pomiędzy organami ścigania”. Według śledczych jest to szczególnie ważne ze względu na transgraniczny charakter w większości zorganizowanych grup działających w tym rodzaju przestępczości.

„W tej sprawie prowadzone są przez Centralne Biuro Śledcze Policji dalsze intensywne czynności, w celu wyjaśnienia całokształtu przestępczego procederu” – podało Biuro.

 

ad/TwojaAnglia.eu

źródło: (PAP)/agzi/ mark/

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share