FacebookTwitterPinterestShare

Nick Cave bohaterem komiksu

Nick Cave bohaterem komiksu

Barwne życie Nicka Cave od lat fascynuje jego fanów. Nie ma w tym nic dziwnego- tak charyzmatyczne, dziwaczne, nietuzinkowe postaci objawiają się w popkulturze raz na kilkadziesiąt lat. Choć od lat powstawały nieautoryzowane biografie muzyka, pisarza i artysty- ta najnowsza jest wyjątkowa po stokroć. Nick Cave: Mercy on Me to bowiem czarno- biały komiks!

Twórcą nietypowej pozycji jest berliński rysownik Reinhard Kleist. Artysta znany i doceniany na całym świecie, między innymi za komiksowe biografie Johnnego Casha- Johnny Cash: I See A Darknes, Fidela Castro, Elvisa Presleya, somalijskiej biegaczki Samiry Omar- An Olympic Dream, czy Harrego Hafta, boksera żydowskiego pochodzenia, który uciekł z obozu koncentracyjnego, a podczas odsiadki brał udział w walkach bokserskich organizowanych przez SS-manów – The Boxer.

źródło: Instagram/ Reinhard Kleist

Komiks Kleista liczy aż 328 stron. Na kartach książki oprócz dorastania w Australii, przewodzenia kapelom: Birthday Party i The Seeds, uzależnieniu od narkotyków- zobaczymy postaci wykreowane przez Cava w jego piosenkach, czy wierszach. Jak mówi sam Australijczyk: Reinhard Kleist, utalentowany grafik, pisarz i magik, raz jeszcze pokazał, jak burzy się konwenanse. Tym razem przygotował mieszankę przerażających piosenek, biograficznych półprawd i zupełnych konfabulacji. Wykreował frapujący, mrożący krew w żyłach i dziwaczny świat Cave’a. I z całą pewnością ten komiks jest prawdziwszy niż wszystkie moje biografie. (…)  zdemolował konwencję powieści graficznej, tworząc poruszającą opowieść o mojej twórczości, moim życiu i półprawdach na mój temat. Tym sposobem wykreował złożoną i totalnie odjechaną podróż do czegoś, co można by nazwać „Światem Cave’a?

Współpraca obu artystów była wyjątkowo owocna. Panowie wielokrotnie spotykali się, aby ustalić szczegóły publikacji. Materiału powstało więc aż tyle, że prawdopodobnie powstanie osobny album ze szkicami i ilustracjami, które nie miały prawa zmieścić się w pierwszym wydaniu Marcy on me. A że życie australijskiego barda było bogate w wiele mniej lub bardziej chlubnych wątków i trwa już sześćdziesiąt lat, ogrom materiału zapewne powaliłby niejednego scenarzystę.

źródło: Instagram/ Reinhard Kleist

22 września w berlińskiej dzielnicy Kreuzberg, w znanym klubie SO36 odbyła się premiera Mercy on Me. Na imprezie zagrali Gemma Ray oraz Lolita Terrorist Sounds, a sam autor wykonywał podczas eventu rysunki na żywo. Komiks można kupić na internetowej stronie Nicka Cava za równowartość£ 14,99. Mający chrapkę jego kolorową wersję muszą się spieszyć- ilość pozycji jest ograniczona.

 

źródło: Instagram/ Reinhard Kleist

 

Anna Lach-Serediuk, twojaanglia.eu

FacebookTwitterPinterestShare