FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Neony z dawnego DT Sezam wzbogaciły kolekcję stołecznego Muzeum Neonów

Neony z dawnego DT Sezam wzbogaciły kolekcję stołecznego Muzeum Neonów

Neony „Sezam”, „Społem” i „Sam” pochodzące z dawnego Domu Towarowego Sezam przekazano w piątek do warszawskiego Muzeum Neonów. Uroczyste zaświecenie neonu „Społem” zaplanowano na sobotę podczas stołecznej Nocy Muzeów, kiedy mija 6 lat od otwarcia placówki.

Neony pochodzą z dawnego Domu Towarowego Sezam, który znajdował się na rogu ul. Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. „Powstały one pod koniec lat 60. XX w. wraz z budynkiem będącym elementem Ściany Wschodniej. Jak wszystkie duże placówki handlowe obiekt ten posiadał spore neony i właśnie jedne z takich mniejszych +Sezamów Społem+ trafiły do naszej kolekcji. Towarzyszy im też neon +Sam+, który wisiał od ul. Moniuszki” – opowiadał podczas konferencji prasowej rzecznik prasowy Muzeum Neonów Witold Urbanowicz.

Dary przekazano w różnym stanie. „Neon +Społem+ jest odnowiony, ma nowe szkło i elektrykę, natomiast sama konstrukcja neonu, blacha jest w pełni oryginalna. Więc też można zobaczyć jak ten neon po kilkudziesięciu latach wygląda, a jak na swój wiek znajduje się w naprawdę dobrym stanie. Generalnie przekazanie tych neonów to była dla nas niespodzianka, bo skontaktowali się z nami inwestorzy i powiedzieli, że mają neony do przekazania i jeden będzie odnowiony. +Społem+ to bardzo duży neon, ma długie rurki i nie zawsze są one dostępne na rynku, stąd w niektórych miejscach widać różnice kolorystyczne, kiedy jedna rurka była łączona z dwóch” – mówił rzecznik.

Neon „Sam”, jak relacjonował, trafił do Muzeum prosto z budynku, jeszcze przed rozbiórką Domu Towarowego. „Tutaj rurki są oryginalne, więc też widać różne odcienie, bowiem w różnym czasie na przestrzeni lat były dorabiane. Neon +Sezam+ także jest nieodnowiony, czyli w takiej postaci, w jakiej został zdjęty z budynku” – podkreślił Urbanowicz.

„To moment dla nas szczególny, kiedy możemy przekazać świecący kawałek dawnego Sezamu do Muzeum Neonów. Jako inwestorzy Centrum Marszałkowska powstającego w miejscu dawnego budynku Sezamu chcemy w taki sposób symboliczny zamknąć poprzednią historię gmachu przekazując te neony. Współcześnie wykonane kopie dwóch z nich zaświecą na nowym budynku. Cieszymy się, że te wspaniałe eksponaty, już trochę z patyną minionych lat znajdą swoje miejsce” – powiedział Rafał Szczepański, wiceprezes Zarządu BBI Development S.A., który przekazał neony wspólnie z prezes Zarządu WSS Społem Śródmieście Anną Tylkowską.

„Neon to swoiste dzieło sztuki użytkowej i mam nadzieję, że nowe neony będą się nadal pojawiały na budynkach. Warto do tego powracać, bo Warszawa to było miasto neonów i dlatego uważamy, że dobrze, by ta tradycja przywracania miastu neonów, które zdobią ulice, przestrzeń publiczną, się rozwijała” – zaakcentował.

Prezes Zarządu WSS Społem Śródmieście przypomniała, że Sezam był jednym z ich sztandarowych obiektów i cieszy się, że te neony będą prezentowane w Muzeum. „Oprócz nich do naszego nowego gmachu powrócą także mozaiki, które zostały przez nas pieczołowicie zdemontowane z wejść do Sezamu” – zapowiedziała.

Właścicielka Muzeum Neonów Ilona Karwińska przyznała, że nie wyobraża sobie bardziej spektakularnego podarunku na przypadającą w sobotnią Noc Muzeów 6. rocznicę otwarcia placówki w Soho Factory. „Neon +Społem+ jest nie tylko pięknie odnowiony, ale będzie też jednym z najstarszych w naszym Muzeum. Zwiedzający także po raz pierwszy będą mieli okazję podejść do takiego neonu i zobaczyć go z bliska. Więc bardzo się cieszymy i dziękujemy” – podkreśliła.

Warszawskie Muzeum Neonów jest pierwszą w Polsce placówką, której misją jest dokumentacja i ochrona reklam świetlnych. Projekt ratowania neonów rozpoczęto w 2005 r., siedzibę placówki mieszczącą się na Pradze otwarto w maju 2012 r. Muzeum obecnie posiada ponad 100 różnych neonów.

„Oczywiście nie wszystkie możemy tu eksponować, więc od niektórych prezentujemy np. pojedyncze litery. Ale kolekcja cały czas rośnie. Mamy oczywiście głównie neony z Warszawy, bo tu się mieścimy, ale trafiają do nas także eksponaty z innych miast np. Gdańska czy Poznania, a także od niedawna z zagranicy – z Niemiec, Węgier czy Czech. Z takich najbardziej znanych mamy Syrenkę siedzącą na książce – symbol warszawskich bibliotek, a także neony kawiarni Jaś i Małgosia, kin Luna i Praha” – powiedział rzecznik prasowy placówki.

 

ad/TwojaAnglia.eu

źródło: (PAP)/akn/ rosa/

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share