FacebookTwitterPinterestShare

Najlepsze brytyjskie seriale kryminalne na Netflixie. Top 5

Najlepsze brytyjskie seriale kryminalne na Netflixie. Top 5

Seriale brytyjskie cieszą się sporą renomą od lat. W latach 80. i 90. dominowały te komediowe. Któż z nas z sentymentem nie wspomina  Allo Allo!, Czarnej Żmiji, czy Co ludzie powiedzą? Aktualnie jednak prawdziwy renesans przeżywają seriale kryminalne. Również nie pozbawione specyficznego humoru, ale przede wszystkim inteligentne, świeże i wciągające. Po prostu z najwyższej półki.

#1

Sherlock

 

W postać Sherlocka Holmesa wciela się Benedict Cumberbatch. Fenomenalnie gra postać geniusza, który nawet po sposobie wiązania sznurówek jest w stanie odkryć prawdziwego mordercę. Niestety znakomite łączenie faktów w życiu zawodowym nie przekłada się na sferę prywatną. Rozpoznawanie emocji to dla naszego bohatera czarna magia. Na szczęście pomaga mu Dr Watson, również znakomicie zagrany przez  Martina Freemana. Arthur Conana Doyle byłby dumny.

 

#2

Bodyguard

 

Okrzyknięty jednym z najlepszych seriali 2018 roku. Sześcioodcinkowy kryminał zaczyna się od ataku terrorystycznego. To wtedy poznajemy cierpiącego na stres pourazowy, nieszczęśliwego w życiu prywatnym, chorobliwie profesjonalnego i superinteligentnego byłego żołnierza- Davida Budda. Budda zajmuje się ochroną najważniejszych polityków w Wielkiej Brytanii i wkrótce zaczyna współpracę z nieugiętą minister spraw wewnętrznych, Julią Mantague. A to dopiero początek jego kłopotów…

 

#3

Peaky Blinders

 

Głową gangsterskiej rodziny z Birmingham jest Tommy Shelby. Banda Peaky Blinders istniała naprawdę i „urzędowała” przez pierwsze trzy dekady XX wieku. Członkowie zespołu zawsze nosili kaszkiety, a w ich daszkach przechowywali żyletki. Serial doskonale oddaje klimat początku ubiegłego wieku, dodatkowym atutem widowiska jest muzyka- Nick Cave & The Bad Seeds, David Bowie, Tom Waits czy Arctic Monkeys. 

 

#4

Babylon

 

Fantastyczny serial policyjny reżyserowany przez Danny’ego Boyle’a. Czarna komedia, kryminał i film akcji w jednym. W londyńskiej policji, ze względu na szereg skandali zostaje zatrudniona Amerykanka, specjalistka od PR-u, Liz Garvey. Trudno jej będzie czuwać nad dobrym imieniem instytucji, w której afera goni aferę, a wieloletnie układy wydają się nie do ruszenia…

 

#5

Line of Duty

 

Skorumpowani, powiązani w układy, brutalni, nielojalni policjanci po uszy umoczeni w aferach. Nadużycia, brutalność i bezkarność – to najbardziej porusza w Line of Duty. Mroczne, ciężkie, naturalistyczne kino na najwyższym poziomie. Trwają właśnie zdjęcia do piątego już sezonu. W rolach głównych Vicky McClure, Martin Compston i Adrian Dubnar.

Anna Lach-Serediuk/ twojaanglia.eu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FacebookTwitterPinterestShare