FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Na miejscu katastrofy myśliwca 10 jednostek straży pożarnej

Na miejscu katastrofy myśliwca 10 jednostek straży pożarnej

Na miejscu katastrofy samolotu MiG-29 w okolicach Pasłęka (woj. warmińsko-mazurskie) pracowało 10 jednostek straży pożarnej, w tym 6 typowo gaśniczych – poinformował PAP rzecznik warmińsko-mazurskiej straży pożarnej Rafał Melnyk. Droga w miejscowości Sakówko jest zablokowana.

W piątek o godz. 1.57 w nocy w okolicach Pasłęka (woj. warmińsko-mazurskie) rozbił się samolot MiG-29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego – informuje MON. Pilot katapultował się, ale nie przeżył wypadku.

Melnyk powiedział, że na miejsce wypadku przyjechały jednostki straży pożarnej z Pasłęka oraz Elbląga. „O pożarze zawiadomiła nas osoba, która podała, że przejeżdża drogą i widzi ogień” – mówił.

Rzecznik elbląskiej policji Jakub Sawicki podał PAP, że droga w miejscowości Sakówko jest zablokowana przez Żandarmerię Wojskową. „Żandarmeria całkowicie obsługuje to zdarzenie. Z informacji wynika, że nie ma utrudnień w ruchu na drodze S7 (droga krajowa Gdańsk-Warszawa, obwodnica Pasłęka)” – podała policja.

Według informacji MON, pilot katapultował się w okolicach miejscowości Sakówko, 18 km od Malborka. Wrak samolotu odnaleziono natomiast ok. pół kilometra od zabudowań. Pilot nie przeżył wypadku. „Po 2.30 lekarz pogotowia potwierdził zgon pilota” – czytamy w komunikacie.

Resort podkreślił, że pilot „posiadał ponad 850 godzin wylatanych w powietrzu, w tym ponad 600 godzin na MiG-29, na których pełnił dyżury bojowe”. Wielokrotnie brał udział w ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych.

Rodzina zmarłego została powiadomiona o wypadku i objęta opieką psychologiczną.

Okoliczności wypadku bada Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

Jak podawały lokalne media, chwilę po uderzeniu maszyny w ziemię zaobserwowano duże płomienie i chmury dymu. Na miejsce przybyły służby ratownicze. Żandarmeria zabezpiecza miejsce katastrofy.

W związku z katastrofą samolotu w piątek o godz. 9 w siedzibie MON odbędzie się briefing prasowy ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i gen. broni Jarosława Miki, dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

ad/TwojaAnglia.eu

źródło: (PAP)/ali/ pad/

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share