FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Morawiecki: przekonujemy, że lepiej wyciągnąć pomocną dłoń do Bałkanów Zachodnich

Morawiecki: przekonujemy, że lepiej wyciągnąć pomocną dłoń do Bałkanów Zachodnich

UE jest podzielona ws. rozszerzenia Bałkanów Zachodnich; Polska jest wśród krajów, które przekonują, że lepiej wyciągnąć dłoń do tych niewielkich państw, a plusy z ich przyjęcia do Unii zdecydowanie przewyższają ryzyka – powiedział w czwartek w Sofii premier Mateusz Morawiecki.

Pytany o klimat rozmów liderów państw członkowskich na temat rozszerzenia Unii o kraje Bałkanów Zachodnich, szef polskiego rządu przyznał, że UE jest w tej sprawie podzielona.

„Starałem się podczas mojej wypowiedzi na sesji plenarnej, żeby wybrzmiało to, jak ważne jest od strony strategicznej, geopolitycznej, bezpieczeństwa energetycznego, cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa w zakresie migracji właśnie to, żebyśmy do takiego procesu przystąpili (rozmów przedakcesyjnych – PAP), ale prawdą jest to, że są państwa, które pokazują na to, że najpierw musi być postęp dokonany w niektórych tematach – typu walka z przestępczością zorganizowaną, walka z korupcją – a dopiero potem możemy wejść w formalny proces negocjacji przedakcesyjnych” – mówił Morawiecki.

Z kolei państwa, do których należy Polska – jak relacjonował premier – przekonują, że „lepiej wyciągnąć pomocną dłoń” do niewielkich państw Bałkanów Zachodnich, po których z punktu widzenia budżetu UE czy zarządzania legislacją nie należy się spodziewać nic złego.

„Niektórzy niestety się spodziewają, że to będzie dodatkowa komplikacja, utrudnienie; zawsze jest komplikacja, utrudnienie, ale plusy zdecydowanie przewyższają te ryzyka i dlatego Polska reprezentuje takie jednoznaczne stanowisko w tej sprawie i dlatego będziemy przekonywać naszych partnerów, aby kraje zachodnich Bałkanów dopełniły niejako od strony południowej Europy obraz całej UE” – zapowiedział.

 

ad/TwojaAnglia.eu

źródło: (PAP)/msom/ mro/ kar/

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share