FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

MoDa w MoMa/ NYC

MoDa w MoMa/ NYC

Jeżeli w najbliższym czasie przypadkiem lub w sposób zaplanowany znajdować się będziecie w Nowym Jorku– koniecznie wybierzcie się do MoMa. Odwiedzenie muzeum posiadającego jedne z najbogatszych zbiorów sztuki współczesnej na świecie rekomendujemy tym razem szczególnie miłośnikom mody.

printscreen: Instagram/ sidpierre, bluza firmy Champion

MoMa oprócz stałych wystaw reprezentujących nowoczesne malarstwo, rysunek, grafikę, rzeźbę, fotografię, architekurę, film i elektronikę (!) organizuje również wystawy czasowe. Aktualnie największym powodzeniem wśród turystów i mieszkańców Wielkiego Jabłka (głównie tych którzy nie mają zahamowań przed nazywaniem mody sztuką)  cieszy się wystawa zatytułowana Items: Is Fashion Modern? Tematem przewodnim widowiska jest moda użytkowa. Kuratorzy zgromadzili w Museum of Modern Art ok. 350 eksponatów, z czego dokładnie 111 to projekty, które do dziś  z chęcią nosimy nie zastanawiając się nad ich historią, okolicznościami powstania, czy wpływem na modę współczesną.

printscreen: Instagram/ saarahvictoria/ projekty Jean-Paul Gaultier

A przecież wiadomo, że moda jako zjawisko odzwierciedla nie tylko nasze gusta, ale również nastroje społeczne, czy poziom zamożności społeczeństwa. Może nie zdawaliście sobie sprawy, że szaro-brunatna moda lat 50-tych była oddźwiękiem niedawnej wojny, szarość na polskich ulicach lat 80-tych echem powszechnego zrezygnowania, a szalone, kolorowe stroje dzieci kwiatów wyrazem buntu przeciw odrzucającej normom społecznym opartym na konsumpcji, rywalizacji i materializmie?

printscreen: Instagram/ sndy_snchz/ ramoneska z lat 60-tych

Współczesny brak modowych zasad natomiast odzwierciedla ich deficyt w społeczeństwie. Co kiedyś było nie do pomylenia już stało się normą. Nie musimy już kolorystycznie dopasowywać butów do to torebki, możemy łączyć poziome paski z pionowymi, kwiaty z kratką. Wypada nosić sukienkę do spodni, a na oficjalny event wybrać się w trampkach. Jeżeli ktoś jeszcze myśli, że duch czasu nie ma wpływu na modę jak najszybciej powinien bliżej przyjrzeć się tym zależnościom.

printscreen: Instagram/
darlanncosta/ projekty Louis Vuitton z lat 80-tych

 

 

Na wystawie w MoMa zebrano ubrania, dodatki i akcesoria, które odcisnęły  piętno na modzie współczesnej, wciąż są jej częścią lub do dziś inspirują postaci związane z modą. W salach manhattańskiego muzeum znajdziemy eksponaty, które dobrze znamy. Będziemy kontemplować m.in.: białe t-shirty, czerwone szminki, jeansy Levi’s, małe czarne od Chanel, trencze Burberry, trampki Converse, okulary Ray- Ban, sportowe buty Nike, 60-letnie ramoneski, projekty Louis Vuiton, Jean-Paul Gaultiera i innych projektantów światowego formatu, czapeczki Kangool, japonki Havaianas, białe koszule od Comme des Garçons, czy architektoniczne buty Alexandra McQueena.

 

printscreen: Instagram/ kitmcdonnell/ t-shirt Issey Miyake

Dla wystawy powstał na Instagramie hashtag itemsmona. Wpisując go w wyszukiwarkę portalu obejrzymy zdjęcia gości wystawy, a jest ich w sieci już prawie 2000! Jak powiedziała jedna z kuratorek Items: Is Fashion Modern?: Chcemy, żeby ludzie, którzy przyjdą na wystawę zrozumieli, że ubrania mogą stać się symbolem. My uważamy, że to nieuniknione.

Anna Lach-Serediuk/ twojaanglia.eu

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share