FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Mniejszościowy rząd otrzymał poparcie

Mniejszościowy rząd otrzymał poparcie

Wczoraj, w poniedziałek, Partia Konserwatywna oraz Północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistyczna podpisały porozumienie o poparciu rządu mniejszościowego. 

Partia Konserwatywna rządzi w Wielkiej Brytanii od 2010 roku. W przedterminowym wyborach, który zostały przeprowadzone 8 czerwca utraciła bezwględną większość w Izbie Gmin. Aktualnie ma 318 miejsc poselskich a do bezględnej większości wymagana jest liczba 326 miejsc. Żeby móc dalej rządzić, Theresa May zaczęła szukać poparcia wśród przedstawicieli Demokratycznej Partii Unionistycznej, która w wyborach otrzymała 10 mandatów. Brytyjska premier ma nadzieję, że porozumienie z drugą partią zagwarantuje jej potrzebne wsparcie w głosowaniach dotyczących wotum zaufania oraz wydatków budżetowych.

Podczas wcześniejszych wystąpień Theresa May zapewniała, że dwie partie cieszą się mocnym związkiem od wielu lat i dlatego nie obawia się przyszłej współpracy na korzyść całej Wielkiej Brytanii. Zdaniem brytyjskiej premir, taka stabilna sytuacja będzie doskonałym zapleczem do negocjacji w sprawie brexitu.

Fot. CNN.com

SM/twojaanglia.eu

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share