FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Minister finansów też nie pojedzie na konferencję w Rijadzie

Minister finansów też nie pojedzie na konferencję w Rijadzie

Holenderski minister finansów Wopke Hoekstra to kolejny wysoki rangą gość zaproszony na forum inwestycyjne w Arabii Saudyjskiej, który odwołał swój udział w tym wydarzeniu z powodu zaginięcia w niewyjaśnionych okolicznościach saudyjskiego dziennikarza.

O decyzji Hoekstry poinformowała w czwartek holenderska agencja prasowa ANP.

Kilka minut później pojawiła się informacja, że rząd w Hadze odwołał zaplanowaną na listopad misję handlową do Arabii Saudyjskiej w związku z obiekcjami związanymi ze sprawą Dżamala Chaszodżdżiego.

„Wszystkie misje handlowe do tego kraju zostały na razie wstrzymane” – oświadczyła rzeczniczka firmy konsultingowej PSPS Consultants, która na zlecenie holenderskiego rządu odpowiadała za organizację tych wyjazdów.

Wcześniej w czwartek swój udział w forum inwestycyjnym w Rijadzie odwołał minister finansów Francji Bruno Le Maire. Fakty związane z zaginięciem krytycznego wobec władz w Rijadzie Chaszodżdżiego są „poważne” i wymagają wyjaśnienia ze strony władz saudyjskich – powiedział. W kontekście swojego odwołanego udziału w forum inwestycyjnym ocenił, że „warunki nie są odpowiednie”.

Zaplanowana na koniec października konferencja Future Investment Initiative, nazywana „Davos na pustyni”, ma w zamyśle jej pomysłodawcy, następcy saudyjskiego tronu Muhammada ibn Salmana, prezentować Arabię Saudyjską jako nowoczesne miejsce do inwestowania.

Jednak w miarę upływu czasu międzynarodowa presja na Rijad w sprawie wyjaśnienia sprawy zaginionego od ponad dwóch tygodni dziennikarza Chaszodżdżiego sprawiła, że część prominentnych gości zaproszonych na tę konferencję odwołała swój udział, w tym szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde, szef Ubera Dara Khosrowshahi czy twórca systemu operacyjnego Android Andy Rubin.

2 października publikujący m.in. w „Washington Post” Chaszodżdżi wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, by załatwić formalności związane ze ślubem, po czym ślad po nim zaginął. Turcja podejrzewa, że krytyczny wobec rządów następcy saudyjskiego tronu księcia Muhammada ibn Salmana dziennikarz został zamordowany w konsulacie, a jego ciało zostało stamtąd wywiezione; Rijad zaprzecza.

Prezydent USA Donald Trump w sobotę zapowiedział, że Arabia Saudyjska zostanie „surowo ukarana”, jeśli potwierdzi się, że zleciła zabicie dziennikarza, a w niedzielę Wielka Brytania, Francja i Niemcy wezwały Rijad i Ankarę do wszczęcia „wiarygodnego śledztwa” w tej sprawie.

 

ad/TwojaAnglia.eu

źródło: (PAP)/akl/ ap/arch.

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share