FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Michael Jackson- domowe oblicze Króla Pop

Michael Jackson- domowe oblicze Króla Pop

Nieprzystosowany społecznie geniusz, najpopularniejszy muzyk wszech czasów, wybitny tancerz– ikona. 29 sierpnia Michael Jackson skończyłby 59 lat. Wyreżyserowany przez Dianne Houston film Michael Jackson: W poszukiwaniu szczęścia to kolejna próba odpowiedzi na pytanie: jaki Michael był prywatnie. Tym razem jednak twórcy nie opierają się na domysłach, nie interpretują, nie dopowiadają. Film Houston powstał bowiem na podstawie książki, jaką napisali wieloletni ochroniarze Króla Pop. Remember The Time autorstwa Javona Bearda i Billa Whitfielda opowiada o dwóch ostatnich latach życia Jacksona.

Film Dianne Houston nie będzie poruszał drażliwych kwestii. Nie zobaczymy w nim walki Jacksona o dobre imię po serii oskarżeń o molestowanie nieletnich, jego lęków i obsesji, uzależnienia od leków, czy problemów z odżywianiem. Produkcja przedstawiać będzie Michaela przede wszystkim jako ojca, człowieka, który boryka się z problemami rodzinnymi, wychowawczymi. Człowieka, dla którego najważniejsze jest dobre wychowanie dzieci, ich ochrona przed światem oraz zachowanie względnej prywatności Princa, Paris i Blanketa.

Z książki Javona Bearda i Billa Whitfielda dowiadujemy się, że zanim dostarczyli Michaelowi codzienną prasę- najpierw czytali ją sami. W trosce o spokój psychiczny szefa nie przekazywali mu gazet, w których znalazły się niepochlebne artykuły na jego temat (szczególnie te dotyczące jego ojcostwa). Publikacje na temat biedy i głodu na świecie również mocno wpływały na jego nastrój. W związku z tym i one dawkowane były Królowi Pop w sposób niezwykle oszczędny.

Po części więc i ochroniarze odpowiedzialni są za społeczne nieprzystosowanie, ogromną naiwność i niezrozumienie świata jakie cechowały Króla Pop. W książce znajdujemy fragment doskonale opisujący postrzeganie świata przez muzyka. Jadąc limuzyną z Javone i Billem Michael poprosił ich o skręcenie w uliczkę, na której stało kilkanaście namiotówPan Jackson patrzył na nie z zainteresowaniem. W końcu zapytał, co to za miejsce i kim są ci ludzie. Nie wiedzieliśmy, jak się zachować, bo to pytanie brzmiało tak samo szczerze i naiwnie, jakby było zadane przez dziecko. Odpowiedzieliśmy ostrożnie: To bezdomni, proszę pana. Pan Jackson nie potrafił zrozumieć, jak to możliwe, że mamy tak dobrą ekonomię, a mimo to mieszkańcy naszego kraju żyją na ulicy. Uchylił okno limuzyny i podał bezdomnej kobiecie 300 dolarów. Natychmiast zaczęła płakać. Dziękowała przez łzy, krzyczała, że uratował jej życie. Zawołała bezdomnego mężczyznę […]. Pan Jackson jemu też dał 300 dolarów

Zaklinanie rzeczywistości uprawiał jednak przede wszystkim sam Jackson. Będąc więźniem swojej popularności- lubił udawać, że tak nie jest. Incognito pojawiał się w centrach handlowych. Uwielbiał opatulony w różnego typu maskujące go rzeczy spacerować po sklepach. Ochroniarze mieli wtedy przykazane, aby trzymać się pięć metrów za nim. Wtedy mógł poczuć namiastkę wolności. (…) To była najbardziej znana postać na świecie, więc nie było mowy, by miał spokojne życie – mówi reżyserka  Remember the time.

Michael Jackson umarł 26 czerwca 2009 roku w Los Angeles. Miał niecałe 50 lat. Przedwczesna śmierć pokrzyżowała jego plany dotyczące powrotu na scenę, nowej trasy koncertowej i wydania kolejnej płyty. Na pogrzebie Jacksona po raz pierwszy ujrzeliśmy twarze Princa, Paris i Blanketa. Nakłaniana przez Janet Paris Jackson wystąpiła przed mikrofonem. Zdołała tylko powiedzieć, że tatuś był najbardziej kochaną osobą na świecie. Według mojej wiedzy to była bardzo, bardzo kochająca się rodzina. Można się domyślić, jak w takich rodzinach dzieci znoszą stratę ojca – dodaje Dianne Houston.

Film będzie można obejrzeć w urodziny Michela- 29 sierpnia, o 22:00 na kanale Lifetime.

Anna Lach-Serediuk/ twojaanglia.eu

 

 

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share