FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Merkel zawiedziona fiaskiem rozmów o rządzie

Merkel zawiedziona fiaskiem rozmów o rządzie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła w poniedziałek żal z powodu zerwania przez FDP rozmów sondażowych o utworzeniu koalicji rządowej. Jej zdaniem porozumienie w gronie czterech partii CDU, CSU, FDP, Zieloni było możliwe. Zapowiedziała rozmowę z prezydentem Niemiec.

„Wykorzystaliśmy wszystkie dostępne możliwości, by pomimo wszystko znaleźć rozwiązanie” – powiedziała Merkel dziennikarzom w Berlinie po decyzji przedstawicieli Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) o zerwaniu negocjacji.

„Byliśmy na ścieżce, która – jak uważamy – prowadziła do porozumienia, oczywiście pod warunkiem gotowości do kompromisów” – zaznaczyła szefowa rządu będąca równocześnie przewodniczącą najsilniejszej partii – CDU.

„Żałuję bardzo, przy całym szacunku dla FDP, że nie udało się nam znaleźć wspólnego rozwiązania” – dodała.

Jej zdaniem podczas trwających od ponad miesiąca rozmów udało się „osiągnąć wiele dla stabilności kraju”. Wśród tematów, gdzie udało się osiągnąć porozumienie, wymieniła gospodarkę, klimat, kwestie socjalne i rolnictwo.

„Faktem jest, że nie rozmowy sondażowe nie zakończyły się sukcesem” – przyznała Merkel. Zapowiedziała, że skontaktuje się z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem, by poinformować go o fiasku rozmów i zastanowić się, „co dalej”.

Merkel zapewniła, że partie chadeckie CDU i CSU czują się nadal odpowiedzialne za kraj. „W tych trudnych chwilach będziemy działać odpowiedzialnie” – dodała.

Jej zdaniem, nawet w tak kontrowersyjnym temacie jak migracja, możliwy był kompromis. „Ten dzień jest co najmniej dniem głębokiej zadumy” – powiedziała niemiecka kanclerz.

Premier Bawarii, szef CSU Horst Seehofer powiedział, że decyzja FDP jest „ciężkim balastem” dla Niemiec. Kraj nie posiada rządu pomimo wielkich wyzwań w polityce wewnętrznej i międzynarodowej – przyznał bawarski polityk. Jego zdaniem porozumienie „było w zasięgu ręki”. CDU i bawarska CSU tworzą w Bundestagu jeden klub parlamentarny.

Po fiasku rozmów chadeków z liberałami i ekologami możliwym scenariuszem są przyspieszone wybory. Teoretycznie możliwa byłaby też kontynuacja poprzedniej koalicji CDU/CSU z SPD, jednak socjaldemokraci zdecydowali się ze względu na słaby wynik wyborczy przejść do opozycji. Merkel wykluczyła wcześniej rząd mniejszościowy partii chadeckich.

 

 

ad/TwojaAnglia.eu
źródło: (PAP)/lep/ mbud
fot. EPA/CLEMENS BILAN

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share