FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

May rozmawiała z saudyjskim księciem o zabójstwie Chaszodżdżiego

May rozmawiała z saudyjskim księciem o zabójstwie Chaszodżdżiego

Theresa May powiedziała saudyjskiemu księciu Muhammadowi ibn Salmanowi, że powinien podjąć działania w celu zapobieżenia powtórzeniu się incydentów, takich jak zabójstwo dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego – poinformowało biuro brytyjskiej premier po ich rozmowie w Buenos Aires.

Do rozmowy szefowej brytyjskiego rządu i saudyjskiego następcy tronu doszło w piątek przy okazji szczytu G20 w stolicy Argentyny.

„Premier (May – PAP) podkreśliła jak ważne jest dopilnowanie, by odpowiedzialni za przerażające zabójstwo Dżamala Chaszodżdżiego stanęli przed sądem” – głosi komunikat biura Theresy May.

Sprawa zabójstwa krytycznego wobec Rijadu saudyjskiego dziennikarza była także głównym tematem rozmowy w Buenos Aires Muhammada ibn Salmana z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Podczas tej rozmowy Macron powiedział, że do śledztwa powinni zostać włączeni międzynarodowi eksperci.

Dżamal Chaszodżdżi zniknął 2 października po wejściu do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule.

Władze Turcji od początku podejrzewały, że został on zamordowany na terenie tej placówki, a jego ciało stamtąd wywieziono.

Rijad z początku utrzymywał, że dziennikarz wyszedł z konsulatu. Ale po ponad dwóch tygodniach od zniknięcia Chaszodżdżiego i wskutek presji międzynarodowej w końcu przyznał, że dziennikarz został tam zabity.

W związku z zabójstwem aresztowano 18 osób, obywateli Arabii Saudyjskiej, doszło także do zwolnień, w tym w kierownictwie służb wywiadowczych.

Jak podał „Washington Post”, amerykańska CIA uważa księcia Muhammada za zleceniodawcę zabójstwa Chaszodżdżiego.

Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Adil ibn Ahmad al-Dżubeir oświadczył, że twierdzenia – w tym CIA – że za zabójstwem Dżamala Chaszodżdżiego stał następca tronu książę Muhammad ibn Salman, są fałszywe.

 

ad/TwojaAnglia.eu

źródło: (PAP)/sp/arch.

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share