FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Mali: Bamako zaatakowane przez islamskich ekstremistów

Mali: Bamako zaatakowane przez islamskich ekstremistów
W hotelu Radisson Blu w stolicy Mali – Bamako, zaatakowanym rano przez terrorystów, nie są już przetrzymywani zakładnicy, poinformowały malijskie władze. Obecni na miejscu członkowie misji pokojowej ONZ podali, że zginęło co najmniej 27 osób.

 

Rano islamscy ekstremiści uzbrojeni w broń palną i granaty wdarli się do luksusowego 190-pokojowego hotelu z okrzykami „Allahu Akbar”. Według zarządzającej hotelem grupy Rezidor w chwili ataku w hotelu znajdowało się ok. 170 osób, w tym 140 gości.

Napływają różne doniesienia na temat liczby ofiar śmiertelnych czy napastników, a także samego przebiegu operacji odbijania zakładników. Według malijskiej telewizji w hotelu znaleziono co najmniej 18 ciał, natomiast członkowie sił pokojowych ONZ, pomagający Malijczykom przy przeszukiwaniu hotelu, mówili o 27 zabitych.

Źródła w służbach bezpieczeństwa podały, że zabitych zostało także dwóch terrorystów. Wcześniej malijskie źródła relacjonowały, że napastników było ok. 10. Szef ministerstwa bezpieczeństwa Salif Traore sprecyzował w państwowej telewizji, że uwolniono 76 zakładników. Wcześniej malijska telewizja informowała o ok. 80 zakładnikach, którzy odzyskali wolność.

Do ataku na hotel przyznała się ekstremistyczna organizacja Al-Murabitun, kierowana przez Mochtara Belmochtara. Ugrupowanie powstało w 2013 roku po opuszczeniu przez Belmochtara Al-Kaidy w Islamskim Maghrebie. Organizacja przekazała, że domaga się m.in. uwolnienia rebeliantów z malijskich więzień.

jm
źródło: PAP

 

 

 

 

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Leave a Comment