FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

„Mahomet” irański kandydat do Oscara

„Mahomet” irański kandydat do Oscara

Megaprodukcja „Mahomet” (o której pisaliśmy kilka tygodni temu) reżysera Majida Majidiego, opowiadająca o dzieciństwie proroka, zostanie zgłoszona przez Iran jako kandydat tego kraju do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 2016 r. – poinformowała w sobotę oficjalna agencja irańska Irna.

Z budżetem sięgającym 40 mln dolarów „Mahomet”, częściowo sfinansowany przez państwo, jest najdroższym filmem pełnometrażowym w historii irańskiej kinematografii. Majidi powiedział, że swoim dziełem chciał przełamać „pełen przemocy obraz” islamu, który dominuje na świecie za sprawą zbrojnych ugrupowań dżihadystycznych.

W Iranie „Mahomet” zadebiutował na kinowych ekranach już pod koniec sierpnia i cieszy się tam ogromnym zainteresowaniem widzów. Będzie to już drugie dzieło Majidiego ubiegające się o Oscara – w 1997 r. w wyścigu o to prestiżowe wyróżnienie jego film obyczajowy „Dzieci niebios” uzyskał nominację.

W 2012 r. Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego zdobył film irańskiego reżysera Asghara Farhadiego „Rozstanie”.

Droga do Oscara dla filmu w tej kategorii jest długa – najpierw państwa zgłaszają swoich kandydatów, następnie Akademia publikuje w grudniu pierwszą listę z wyselekcjonowanymi tytułami (w ubiegłym roku – dziewięć spośród 83 zgłoszonych kandydatur), a w styczniu publikowana jest „krótka” lista pięciu filmów.
Nominacje do najbliższych Oscarów zostaną ogłoszone 14 stycznia 2016 r. Ceremonia przyznania nagród odbędzie się 28 lutego.

IAR, PAP

bk, OL

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Leave a Comment