FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Łyżwiarstwo figurowe – triumf Kanady w konkursie drużynowym

Łyżwiarstwo figurowe – triumf Kanady w konkursie drużynowym

Reprezentacja Kanady zdobyła w Pjongczangu złoty medal w rozgrywanym po raz drugi w historii igrzysk konkursie drużynowym w łyżwiarstwie figurowym. Srebrny krążek wywalczyli Olimpijczycy z Rosji, a brązowy USA.

Ekipa spod znaku Klonowego Liścia już przed ostatnią odsłoną rywalizacji – programem dowolnym par tanecznych – zapewniła sobie tytuł drużynowych mistrzów olimpijskich.

Jej zawodnicy triumfowali w czterech z ośmiu konkurencji, w tych trzech poniedziałkowych – programie dowolnym solistów, par sportowych i par tanecznych. Para taneczna Tessa Virtue i Scott Moir okazała się najlepsza wcześniej także w programie krótkim.

Chan, który słabiej radził sobie w programie krótkim, w dowolnym spisał się już lepiej i zaliczył najlepszą notę w tym sezonie – 179,75 pkt. 27-letni solista, który ma w dorobku trzy tytuły mistrza świata, w poniedziałek wywalczył pierwsze w karierze olimpijskie złoto. W Soczi stanął na drugim stopniu podium zarówno w drużynie, jak i indywidualnie.

„Cieszę się, że dałem dziś z siebie wszystko. Dawały mi o sobie znać nerwy, więc przeprowadziłem sam ze sobą odpowiednią rozmowę. Osiągnąłem coś wielkiego – udały mi się dwa poczwórne skoki w jednym programie. Zamierzam trzymać ten złoty medal mocno przy sobie, jest dla mnie tak samo ważny jak krążek wywalczony indywidualnie” – zaznaczył Chan, który po raz trzeci i ostatni startuje w igrzyskach.

W kanadyjskim zespole, który łącznie zgromadził 73 punkty, znalazły się także solistki Kaetlyn Osmond (pr. krótki) i Gabrielle Daleman (pr. dowolny) oraz para sportowa Meagan Duhamel i Eric Radford.

Do drugiego miejsca Olimpijczyków z Rosji (66 pkt) w poniedziałek przyczyniła się znacząco debiutująca w igrzyskach Alina Zagitowa. 15-letnia zawodniczka w programie dowolnym zaprezentowała się najlepiej spośród solistek. Dzień wcześniej w programie krótkim zwyciężyła 18-letnia Jewgienija Miedwiediewa, otrzymując najwyższą w historii dyscypliny notę – 81,06 pkt.

Również w ekipie Amerykanów (62 pkt) w poniedziałek błysnęła łyżwiarka specjalizująca się w rywalizacji indywidualnej – Mirai Nagasu. Jako pierwsza reprezentantka Stanów Zjednoczonych wykonała podczas igrzysk potrójny aksel. Wcześniej w olimpijskiej rywalizacji udało się to tylko dwóm japońskim solistkom – Midori Ito i Mao Asadzie. Nagasu jest córką imigrantów pochodzących z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Na całość zmagań drużynowych składały się programy krótki i dowolny w wykonaniu zawodników startujących indywidualnie oraz par sportowych i tanecznych (po jednym reprezentancie każdego z 10 krajów). Po pierwszej części rywalizacji w walce o olimpijskie krążki pozostało tylko pięć najlepszych ekip – wspomniana trójka medalistów oraz Włochy i Japonia.

Cztery lata temu w Soczi – w historycznej, pierwszej edycji zmagań w tej konkurencji – triumfowała Rosja, przed Kanadą i Stanami Zjednoczonymi.

 

ad/TwojaAnglia.eu
źródło: (PAP)/an/ co/

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share