FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

W Londynie zainaugurowano akcję „Polska Półka”

W Londynie zainaugurowano akcję „Polska Półka”

Spotkaniem z mającą polskie korzenie pisarką kulinarną Ren Behan zainaugurowano w piątek w Londynie akcję ambasady RP w Wielkiej Brytanii „Polska półka”, która ma na celu wprowadzenie do brytyjskich bibliotek publicznych książek polskich autorów.

Urodzona w Manchesterze w rodzinie polskich imigrantów z okresu II wojny światowej Behan opublikowała w ubiegłym roku książkę „Wild Honey & Rye: Modern Polish Recipes” („Dziki miód i żyto: współczesne polskie przepisy”), która jest nominowana do nagrody Gourmand World Cookbook Awards 2018.

W trakcie inaugurującego kampanię spotkania w Kensington Central Library w zachodnim Londynie Behan opowiedziała o tym, jak polskie korzenie ukształtowały jej zamiłowanie do jedzenia i gotowania.

W ramach akcji do biblioteki trafił wybór polskich książek, m.in. „Mapy” Aleksandry i Daniela Mizielińskich, „Cuda wianki” Marianny Oklejak, „Szlak nadziei” Normana Daviesa i „Breathing under water and other East European essays” Stanisława Barańczaka.

„Obecność ponad miliona Polaków w Zjednoczonym Królestwie i wzrost popularności języka polskiego w wielu społecznościach jest zaproszeniem dla wszystkich, aby dowiedzieli się więcej o bogatym dziedzictwie kulturowym Polski. Mamy nadzieję, że wzbogacając zasoby lokalnych bibliotek publicznych polską literaturą, zainspirujemy wszystkich do dowiedzenia się więcej o Polsce i stworzymy platformę do rozmów oraz dialogu w różnorodnym gronie, tak aby zbudować razem wspólną przyszłość” – powiedział cytowany w komunikacie prasowym ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

Projekt „Polska Półka” zorganizowany jest we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie i Instytutem Książki, a także trzema polskimi organizacjami charytatywnymi w Wielkiej Brytanii: Polonijnym Centrum Edukacyjnym „Literka”, European’s Welfare Association i Polską Macierzą Szkolną.

 

ad/TwojaAnglia.eu
źródło: (PAP)/jakr/ klm/ mc/

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share