FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Liderka Demokratycznej Partii Unionistycznej: Irlandia ma „lekkomyślne” podejście do Brexitu

Liderka Demokratycznej Partii Unionistycznej: Irlandia ma „lekkomyślne” podejście do Brexitu

Przywódczyni północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP) Arlene Foster oskarżyła we wtorek irlandzkiego premiera Leo Varadkara o próbę „lekkomyślnego” blokowania postępów w negocjacjach ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

W rozmowie z telewizją BBC po spotkaniu z brytyjską premier Theresą May Foster oceniła, że nie należy wykorzystywać Irlandii Północnej jako „karty przetargowej” w negocjacjach i Varadkar powinien skupić się na wypracowaniu porozumienia, które spełni oczekiwania obu stron.

„Niektórzy ludzie chcą wykorzystać swoje kilka minut w blasku fleszy i uzyskać jak najwięcej w negocjacjach, i to jest zrozumiałe, ale nie należy rozgrywać kwestii Irlandii Północnej” – powiedziała szefowa DUP, dodając, że Varadkar „powinien mieć tego świadomość bardziej niż ktokolwiek inny”.

Jak dodała, sugerowanie przez irlandzkie władze, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE może zaszkodzić irlandzkiemu procesowi pokojowemu, jest „bardzo nieostrożne”.

„Rzeczywistość jest taka, że do tego procesu (pokojowego) doszło dzięki ludziom, którzy mieszkają w Irlandii Północnej. Nie mówię, że inni nie powinni byli się angażować lub wspierać nas w tym, ale sugerowanie, że wyjście z Unii Europejskiej zagrozi tej sytuacji, jest bardzo nierozważne, szczególnie w czasie, gdy próbujemy doprowadzić do odtworzenia lokalnego rządu” – oceniła.

Irlandia Północna pozostaje bez rządu od stycznia br.

Foster powiedziała także, że chciałaby jak najszybszego przejścia do drugiego etapu rozmów ws. Brexitu. Będą one dotyczyły m.in. przyszłych relacji handlowych między UE i Wielką Brytanią, co bezpośrednio odnosi się do kwestii granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

Po zakończeniu Brexitu Irlandia Północna jako jedyna część Zjednoczonego Królestwa będzie miała granicę lądową z krajem członkowskim Wspólnoty – Irlandią. Rząd w Londynie i liderzy DUP argumentowali, że nie należy dopuścić do powrotu tzw. twardej granicy między Irlandią i Irlandią Północną, ale jednocześnie opowiedzieli się za wyjściem z unii celnej i wspólnego rynku, co zamyka drogę do zachowania status quo.

Przyszłość relacji między Irlandią Północną a Irlandią jest jedną z trzech kwestii omawianych w pierwszej rundzie negocjacji między Wielką Brytanią a UE. Podczas październikowego szczytu Rady Europejskiej przywódcy 27 państw członkowskich uznali, że nie dokonano dotychczas dostatecznego postępu w rozmowach, który pozwalałby na rozpoczęcie kolejnego etapu negocjacji, dotyczącego przyszłych relacji handlowych między stronami.

Kolejna decyzja w tej sprawie spodziewana jest podczas grudniowego szczytu Rady.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br. i opuści Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

 

 

ad/TwojaAnglia.eu
źródło: (PAP)/jakr/ akl/ mc/
fot. EPA/WILL OLIVER

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share