FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Król sezonu, nadskoczek Stoch zgarnął prawie wszystko

Król sezonu, nadskoczek Stoch zgarnął prawie wszystko

„Tej zimy +król sezonu+ Kamil Stoch zgarnął prawie wszystko” – chwaliły zagraniczne media triumfatora niedzielnego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w Planicy. „Polski nadskoczek nie może już sam udźwignąć wszystkich swoich trofeow” – żartowano.

Sukcesy odniesione przez 30-letniego zawodnika tej zimy wyliczyły m.in. czeska agencja CTK i niemiecka dpa. Stoch zdobył Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej PŚ i zarobił prawie 650 tysięcy złotych, a do tego dochodzą nagrody za wygrane w norweskim cyklu Raw Air (60 tys. euro), w słoweńskim „Planica 7” (20 tysięcy franków szwajcarskich i… rower), a także Willingen Five (25 tysięcy euro) oraz w 66. Turnieju Czterech Skoczni (20 tys. euro).

Ponadto wywalczył w lutym dwa medale igrzysk olimpijskich w Pjongczangu – złoty na dużej skoczni oraz brązowy w rywalizacji drużynowej.

„Tylko w klasyfikacji lotów po czterech zawodach lepszy o siedem punktów okazał się Norweg Andreas Stjernen” – napisała CTK.

Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ zajął Niemiec Richard Freitag, który do Stocha stracił 373 punkty.

„To wiele znaczy dla Richarda, że po całej zimie musi uznać wyższość jedynie Kamila Stocha” – stwierdził trener niemieckiej kadry Werner Schuster.

Pełni uznania dla osiągnięć Polaka byli też jego rywale.

„Cały czas staraliśmy się go pokonać, ale ale cieszę się jego sukcesami” – powiedział Freitag. „To niesamowicie imponujące. Można tylko zdjąć czapkę z głowy. Był na czele stawki na każdej imprezie” – dodał jego kolega z kadry Andreas Wellinger.

Drugie miejsce w niedzielnym konkursie zajął Stefan Kraft. Po pierwszej serii Austriak był czwarty, ale dzięki udanej drugiej próbie wyprzedził dwóch Norwegów. „Niestety +maszyna+ się nie zacięła” – powiedział o Stochu Kraft.

Austriacka agencja APA skupiła się jednak na przykrej dla tego zespołu statystyce – po raz pierwszy od sezonu 2000/01, a dopiero trzeci w historii, żaden reprezentant tego kraju w skokach nie odniósł zwycięstwa przez całą zimę.

Stoch ma łącznie 31 zwycięstw w zawodach indywidualnych PŚ, a dziewięć z nich odniósł w tym sezonie. Zdobył w sumie trzy złote medale olimpijskie, ma też w dorobku dwa tytuły mistrza świata – jeden indywidualny (2013) i jeden z drużyną (2017).

 

ad/TwojaAnglia.eu
źródło: (PAP)/mm/ pp/

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share