FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Komisja Europejska zawiedziona postawą niektórych krajów

Komisja Europejska zawiedziona postawą niektórych krajów

Szef Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker, skrytykował kraje, które nie chcą przyjmować uchodźców. Stwierdził jednocześnie, że nie zamierza używać wobec nich sankcji finansowych.

Komisja Europejska jest zdania, że niechęć wobec przyjmowania obywateli innych krajów, tylko dlatego, że różnią się kolorem skóry lub wyznawaną religią, jest sprzeczna z głównymi ideami Unii Europejskiej. Jednym z fundamentów tworzenia Wspólnoty była szeroko pojęta solidarnośc, która nie może być pojęciem działającym tylko w jedną stronę. Juncker uważa, że państwa, które odmawiałyby przyjęcia grup uchodźców a nie byłyby członkami Unii Europejskiej, na pewno do tej Unii by nie weszły.

Jean-Claude Juncker potępiając m.in. działania Polski, która nie uczestniczy w programie relokacji uchodźców z obozów w Grecji i Włoch, stwierdził, że nie zamierza w tym momencie używać argumentów związanych z sankcjami ekonomicznymi. Zauważył, że czasami przychodzi mu do głowy myśl o ukaraniu niesubordynowanych państw i odcięciu ich od możliwości korzystania z części funduszy strukturalnych, ale nie zamierza tego robić. Jednocześnie przypomniał, że Komisja Europejska rozpoczęła w tym tygodniu procedurę przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom za nieprzyjmowanie uchodźców w ramach programu relokacji.

SM/twojaanglia.eu

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share