FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Kolejni zatrzymani ws. oszustw podatkowych i prania brudnych pieniędzy

Kolejni zatrzymani ws. oszustw podatkowych i prania brudnych pieniędzy

Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy usłyszało dwóch mężczyzn w wieku 28 i 49 lat. Starszy z nich podejrzany jest także o oszustwa podatkowe. Wcześniej zarzuty w tej sprawie usłyszało 41 innych osób

Poinformował o tym w piątek PAP Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, która wraz Centralnym Biurem Antykorupcyjnym i Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi prowadzi śledztwo w tej sprawie. Dodał, że podejrzanym grozi kara do 15 lat więzienia.

Jak wyjaśnił, mężczyźni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy CBA w Łodzi i w Otwocku. Przeszukano ich mieszkania i zabezpieczono dowody.

28–latek to członek zarządu spółek słupów, które wykorzystywane były w przestępczym procederze. Na ich konta trafiały pieniądze za rzekomy zakup tekstyliów. Pieniądze były następnie wypłacane z bankomatów. Według śledczych, wszystko wskazuje na to, że w ten sposób podejrzany „wyprał” ponad 4,3 mln zł.

Rolą 49–latka było natomiast wyszukiwanie nabywców na faktury dokumentujące fikcyjny obrót tekstyliami, w tym z Ukrainą. Przyjmował także od przedstawicieli kilku spółek pieniądze pochodzące z przestępstw. W ten sposób starał się ukryć nielegalne pochodzenie ponad 3,2 mln zł. Kolejny przedstawiony mu zarzut dotyczy pomocnictwa do uszczupleń podatkowych i oszustwa w kwocie przekraczającej 700 tys. zł.

Do tej pory zarzuty w śledztwie w sprawie wyłudzania VAT przedstawiono ponad 40 osobom – pośrednikom, pomocnikom i przedstawicielom spółek. Prowadzący postępowania funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów w tych śledztwach.

 

 

ad/TwojaAnglia.eu

źródło: (PAP)/jaw/ krap/

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share