FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Kary za sformułowanie „polskie obozy śmierci”

Kary za sformułowanie „polskie obozy śmierci”

Resort sprawiedliwości chce dopisać do konstytucji, że „dobre imię RP i narodu polskiego podlega ochronie prawnej”.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt umożliwiający wytaczanie spraw karnych i cywilnych za używanie zwrotu typu „polski obóz”. Byłoby to przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia.

– Dość robienia z Polski sprawców Holokaustu – powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Dodał, że obowiązkiem państwa jest dbanie o dobre imię Polski za granicą.

Według projektu MS, do 5 lat więzienia ma grozić za „publiczne i wbrew faktom przypisywanie Rzeczypospolitej Polskiej lub narodowi polskiemu udziału, organizowania lub współodpowiedzialności” za zbrodnie III Rzeszy. Śledztwo wszczynałby z urzędu pion śledczy IPN, a wyrok byłby podawany do publicznej wiadomości. Za nieumyślne i wbrew faktom publiczne prezentowanie takich treści groziłaby grzywna lub kara ograniczenia wolności.

Ma się też zmienić prawo cywilne – powództwo o ochronę dobrego imienia RP i narodu polskiego będzie mógł wytaczać IPN i organizacje pozarządowe, w zakresie swoich zadań statutowych.

Według Jakiego, umożliwi to ubieganie się o „wysokie odszkodowania” za używanie takich sformułowań za granicą. Źródłem prawa, które chroniłoby Polskę i naród, byłby nowy zapis konstytucji – dodał Jaki.

jm
źródło: IAR

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share