FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Justyna Kowalczyk – polska królowa nart !

Justyna Kowalczyk – polska królowa nart !

Justyna Kowalczyk na tytuł polskiej królowej nart zasłużyła dzięki wielkim sukcesom sportowym i niezwykłej popularności. Dwukrotna mistrzyni olimpijska jako jedyna pięć razy wygrała plebiscyt „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca roku.

Choć mówi o sobie, że jest leniwa, to w rzeczywistości uchodzi za tytana pracy. Jej przygoda z „nartkami” – jak sama je pieszczotliwie nazywa – rozpoczęła się dość późno. Miała 15 lat, gdy stawiała pierwsze kroki w biegach płaskich pod okiem nauczyciela wf Janusza Kałużnego. Kowalczyk podkreśla, że nie wie, jak to się stało, że zaczęła trenować biegi narciarskie, bo jest strasznym zmarźluchem.

„Ciągle było jednak lepiej i lepiej. To chyba pozwoliło mi je pokochać. Teraz nawet jak mam wolny dzień, to często mówię do trenera, że idę sobie pochodzić na nartach. Nie wyobrażam sobie bez nich życia” – powiedziała.

Jako dziecko wyróżniała się w ćwiczeniach fizycznych, ale długo nie chciała słyszeć, by zająć się sportem na poważnie. Przeciwniczką wyczynowego sportu była także jej mama, która marzyła, by córka studiowała medycynę, choć humanistyczne zacięcie wskazywało, że bliżej jej do prawa. Pierwszy trener Stanisław Mrowca był jednak nieustępliwy, bo zobaczył w Kowalczyk diament do oszlifowania.

„Zacząłem uświadamiać rodzicom Justyny, że ma wielki talent i może w sporcie sporo zdziałać. W końcu postanowili, że jak córka zostanie mistrzynią Polski młodzików, to wówczas pójdzie do szkoły sportowej” – wspominał Mrowca, który przygotował dla niej specjalny plan treningów.

W klubie w Mszanie Dolnej brakowało pieniędzy i dlatego w końcu trafiła do szkoły sportowej w Zakopanem. Dość szybko zdobyła tytuł mistrzyni Polski juniorek, później seniorek i tak rozpoczęła się jej wielka kariera. Od 1999 roku współpracuje z trenerem Aleksandrem Wierietielnym.

9 grudnia 2001 roku zadebiutowała w zawodach Pucharu Świata. We włoskiej miejscowości Cogne w sprincie techniką dowolną zajęła 64. miejsce. Pierwsze punkty zdobyła 10 dni później – także w sprincie, ale techniką klasyczną, sklasyfikowano ją na 30. pozycji.

Jej karierę wstrzymało zamieszanie wokół leku, który miał pomóc na ból ścięgna Achillesa, a był przyczyną dwuletniej dyskwalifikacji za doping. Argumenty Kowalczyk i pomagających jej prawników sprawiły jednak, że karę zmniejszono do pół roku.

7 stycznia 2006 roku w estońskiej Otepaeae była trzecia na 10 km techniką klasyczną i po raz pierwszy „wbiegła” na podium zawodów PŚ. Półtora miesiąca później w Turynie została pierwszą polską medalistką olimpijską w biegach narciarskich – na 30 km techniką dowolną zajęła trzecie miejsce.

W styczniu 2007, również w Otepaeae, cieszyła się z pierwszego pucharowego zwycięstwa. Kolejny historyczny krok w karierze wykonała w sezonie 2007/08, który zakończyła na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej.

W lutym 2009 roku szczęśliwy dla niej okazał się Liberec. W Czechach rywalizację w MŚ rozpoczęła od trzeciego miejsca na 10 km techniką klasyczną. W biegu łączonym (2×7,5 km) i na 30 km stylem dowolnym była już nie do pokonania. Ukoronowaniem sezonu była Kryształowa Kula – została pierwszą w historii triumfatorką PŚ w narciarstwie klasycznym z kraju, który nigdy nie zorganizował zawodów tej rangi.

Sezon 2009/10 to kolejne pasmo sukcesów. Z igrzysk w Vancouver przywiozła trzy medale – po jednym każdego koloru. Wygrała po raz pierwszy prestiżowy Tour de Ski i ponownie sięgnęła po Kryształową Kulę.

Następny sezon to „teatr dwóch aktorek”. W mistrzostwach świata w Oslo lepsza okazała się Norweżka Marit Bjoergen, ale to Polka zapewniła sobie trzeci z rzędu triumf w klasyfikacji generalnej PŚ i po raz drugi wygrała Tour de Ski.

W sezonie 2012/13 Bjoergen skupiła się na czempionacie w Val di Fiemme i wyjechała z Włoch z czterema złotymi oraz jednym srebrnym medalem. Kowalczyk ze srebrem, a upadek w finale sprintu na inaugurację imprezy śnić się jej będzie pewnie do końca życia. Po raz czwarty była najlepsza w Tour de Ski, a w marcu w Drammen przypieczętowała czwarte zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

W 2014 roku w igrzyskach w Soczi triumfowała w swojej koronnej konkurencji – 10 km „klasykiem„. Dokonała tego mimo złamanej kości stopy. Po kilku miesiącach wyznała, że zmagać musiała się nie tylko z bólem fizycznym, ponieważ cierpi na depresję.

Nie zdecydowała się na zakończenie kariery, bo narty wciąż dawały jej mnóstwo radości. Przestała jednak dominować, a po medal – brązowy – udało jej się sięgnąć jeszcze tylko w 2015 roku w MŚ w Falun w sprincie drużynowym z Sylwią Jaśkowiec. Ubiegłoroczny czempionat w Lahti był pierwszą wielką imprezą od 2007 roku, na której nie udało jej się stanąć na podium.

W zbliżających się igrzyskach w Pjongczangu ma nadzieję na dobre wyniki w rozgrywanych techniką klasyczną sprincie oraz biegu na 30 km. Trudno ją jednak wymieniać wśród wielkich faworytek.

Justyna Kowalczyk:
Urodzona 19.01.1983 roku w Limanowej
Wzrost: 173 cm
Waga: 59 kg
Klub: AZS AWF Katowice

Największe sukcesy:

Igrzyska olimpijskie:

Turyn 2006
3. miejsce – 30 km techniką dowolną

Vancouver 2010
1. miejsce – 30 km techniką klasyczną ze startu wspólnego
2. miejsce – sprint 1,2 km techniką klasyczną
3. miejsce – bieg łączony na 15 km (7,5 km techniką klasyczną + 7,5 km techniką dowolną)

Soczi 2014
1. miejsce – bieg na 10 km techniką klasyczną

Mistrzostwa świata:

Liberec 2009
1. miejsce – bieg łączony na 15 km (7,5 km techniką klasyczną + 7,5 km techniką dowolną)
1. miejsce – 30 km techniką dowolną ze startu wspólnego
3. miejsce – 10 km techniką klasyczną

Oslo 2011
2. miejsce – bieg łączony na 15 km (7,5 km techniką klasyczną + 7,5 km techniką dowolną)
2. miejsce – 10 km techniką klasyczną
3. miejsce – 30 km techniką dowolną

Val di Fiemme 2013
2. miejsce – 30 km techniką klasyczną

Falun 2015
3. miejsce – sprint drużynowy (z Sylwią Jaśkowiec) techniką dowolną

Tour de Ski
1. miejsce w sezonie 2009/10
1. miejsce w sezonie 2010/11
1. miejsce w sezonie 2011/12
1. miejsce w sezonie 2012/13

 

 

ad/TwojaAnglia.eu
źródło: (PAP)/wkp/ an/ olga/

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share