FacebookTwitterPinterestShare

Jest wstępne porozumienie ws. Brexitu

Jest wstępne porozumienie ws. Brexitu

Serwis internetowy Politico poinformował w niedzielę, że brytyjscy i unijni negocjatorzy osiągnęli wstępne, techniczne porozumienie ws. warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Informacja nie została potwierdzona przez żadną ze stron.

Dziennikarze Politico zastrzegli – powołując się na trzy źródła wśród europejskich dyplomatów – że umowa została na razie jedynie zatwierdzona na technicznym poziomie negocjatorów i wciąż musi uzyskać poparcie polityczne ze strony wszystkich 27 państw członkowskich i rządu w Londynie.

Z kolei agencja Reutera i dziennik „Financial Times” zaznaczyły, że doniesienia o porozumieniu są – pomimo trwającego dialogu – wciąż przedwczesne. Telewizja Sky News podkreśliła, że z obu stron negocjacji docierają sprzeczne doniesienia na temat rozmów.

Pierwsze spekulacje na temat niedzielnego przełomu w trwających od marca ub.r. dyskusjach dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej pojawiły się, gdy brytyjskie ministerstwo ds. wyjścia ze Wspólnoty przekazało w niedzielę rano informację o niespodziewanym, awaryjnym spotkaniu w Brukseli ministra Dominica Raaba i głównego negocjatora UE Michela Barniera.

Po trwających nieco ponad godzinę rozmowach Raaba z Barnierem korespondent BBC w Brukseli Adam Fleming zaznaczył, że – według jego źródeł – spotkanie miało formułę dalszych negocjacji, a nie potwierdzenia ustaleń negocjatorów.

Wkrótce potem agencja Reutera poinformowała, że ambasadorowie 27 państw członkowskich UE zostali wezwani do Brukseli na późne popołudnie na nieplanowaną naradę ws. negocjacji z Wielką Brytanią. Jednocześnie zastrzeżono jednak, że źródła podają sprzeczne informacje dotyczące postępu w rozmowach, a ostateczne potwierdzenie warunków wyjścia ze Wspólnoty w niedzielę „nie jest prawdopodobne”.

 

ad/TwojaAnglia.eu

źródło: (PAP)/jakr/ kar/

FacebookTwitterPinterestShare