FacebookTwitterPinterestShare

Jerzy Buzek zwolennikiem ubiegania się przez Polskę o reparacje

Jerzy Buzek zwolennikiem ubiegania się przez Polskę o reparacje

„Polska ma moralne prawo do odszkodowań??powiedział w piątek były premier, europoseł PO Jerzy Buzek, odnosząc się do kwestii reparacji wojennych od Niemiec. Jednak, jak dodał, nie można przy tej okazji zaprzepaścić dobrych relacji z naszym zachodnim sąsiadem.

Buzek przedstawił swoją opinię na ten temat w piątkowym, popołudniowym wywiadzie dla radia RMF FM. „Oczywiście należy o tym rozmawiać. Na pewno jest tak, że Polska strona ma moralne prawo do odszkodowań, ale nie można tego wykorzystywać w taki sposób, żeby zaprzepaścić dobre relacje, które istnieją między Niemcami i Polską”powiedział były premier.

Przypomniał także, jak wyglądały kulisy ostatniego etapu rozmów między Polską a Niemcami ws. odszkodowań. „Mój rząd wziął na siebie zadanie, aby wypłacić odszkodowania dla przymusowych robotników Trzeciej Rzeszy – Polek i Polaków. Negocjowaliśmy bardzo długo w zaciszu gabinetów i dopiero, gdy sprawa została wstępnie uzgodniona z niemieckim rządem, przemysł niemiecki zgodził się wpłacić ok. 5 mld euro. Wtedy to były naprawdę wielkie pieniądze??powiedział Buzek.

„Dopięliśmy z kanclerzem Schroederem (Gerhard, ówczesny kanclerz Niemiec – PAP) ostatnich decyzji i to się naprawdę udało nie pogarszając relacji polsko-niemieckich?- podkreślił.

Buzek powiedział też, że temat reparacji od Niemiec ciągle wraca w rozmowach politycznych. „Cały czas w jakiś sposób jest to dyskutowane w zaciszach gabinetów?- przyznał. Jednak, jak dodał, sprawa odszkodowań to „bardzo długi proces”, o którym należy mówić „bardzo ostrożnie”. „Rozpatrujmy prawne aspekty. Dokładnie to powiedzieli prezydenci: bądźmy bardzo powściągliwi w wypowiadaniu się na ten temat?- zaapelował szef komisji energii Parlamentu Europejskiego.

Źródło: www.kurier.pap.pl

Fot. www.eppgroup.eu

SM / twojaanglia.eu

FacebookTwitterPinterestShare