FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Jaki jest drugi, po języku angielskim, najczęściej używany język w Anglii i Walii?

Jaki jest drugi, po języku angielskim, najczęściej używany język w Anglii i Walii?

Otóż: język polski. Na wyspach, według statystyk, jest nas powyżej ośmiuset tysięcy Polaków!

Język polski jest bardziej rozpowszechniony niż języki indyjskie: pendżabi i urdu. Wynika to z faktu ogromnego napływu Polaków do Wielkiej Brytanii po otwarciu brytyjskiego rynku pracy z dniem wstąpienia Polski do UE 1 maja 2004 r.

Już na podlondyńskim lotnisku Luton ogłoszenia podawane są w naszym ojczystym języku. W mieście Newmarket (około 90 km na wschód od Londynu), ogłoszenia policyjne podawane są również w języku polskim. Na przykład apel, który policja, piękną polszczyzną 🙂 skierowała do społeczności lokalnej po wypadku drogowym:

„Policja zwraca się z apelem do świadków poważnej kolizji drogowej, która miała miejsce w środę przy wjeździe do Torów Wyścigowych Rowley Mile przy Hamilton Road w Newmarket.

Kolizja miała miejsce około 18:40 w środę 21 października, kiedy pojazd VW Caddy uderzył w kobietę idącą wzdłuż drogi dojazdowej. Kobieta w wieku około 30 lat doznała ciężkich obrażeń głowy i została przewieziona do szpitala Addenbrookes gdzie jest w stanie krytycznym.

Policja zwraca się do wszystkich osób przebywających w okolicy w tym czasie, które widziały idącą kobietę, lub były świadkami zdarzenia o kontakt pod numerem 101 wybierając Suffolk Police i podając numer referencyjny CAD 266 z dnia 21 października”.

Można się poczuć prawie jak u siebie w kraju…

Z danych ONS (publikacja 2012 r) wynika, że liczba stałych mieszkańców Anglii i Walii, którzy urodzili się w Polsce wynosi579 tys. Polacy są drugą co do wielkości grupą narodowościową w Anglii i Walii, wśród 7,5 mln mieszkańców UK urodzonych za granicą.

 

OL, Twoja Anglia

 

 

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Leave a Comment