FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Jak to się robi w UK? Antykoncepcja po brytyjsku

Jak to się robi w UK? Antykoncepcja po brytyjsku

Zgodnie z Powszechną Deklaracją Praw Seksualnych przyjętą przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), człowiek ma prawo do podejmowania wolnych i odpowiedzialnych decyzji dotyczących posiadania potomstwa, a także prawo do pełnego dostępu do środków regulacji płodności. Niestety nie we wszystkich państwach rekomendacje WHO mają się dobrze. W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii – w Polsce antykoncepcja wciąż wywołuje silne emocje i głośne debaty społeczno-polityczne. Trudności Polek z uzyskaniem recepty na środek antykoncepcyjny mogą wynikać ze względów światopoglądowych, a przypadki odmowy jej wystawienia nie należą do rzadkości. Do tego dochodzi kwestia finansowa. Opakowanie nowoczesnych tabletek to miesięczny koszt ok. 40 zł. Takich problemów nie mają mieszkanki Wielkiej Brytanii. Tu antykoncepcja jest powszechna i darmowa.

Żadna kobieta nie zachodzi rozmyślnie w nieplanowaną ciążę. Niepożądane ciąże są skutkiem stosowania  niepewnych metod antykoncepcyjnych, takich jak kalendarzyki małżeńskie czy stosunek przerywany. Jeśli obecnie nie myślimy o rodzicielstwie i mamy zupełnie inne plany i priorytety, warto zabezpieczyć się na serio.

Do GP po receptę

W Wielkiej Brytanii do darmowej antykoncepcji  ma dostęp każdy ubezpieczony, opłacający składki. Porad w sprawie antykoncepcji udziela lekarz pierwszego kontaktu (General Practicioner) lub specjalista w klinice planowania rodziny w Family Planning Clinics lub Sexual Health Clinics, które działają często przy szpitalach lub większych przychodniach. Najpopularniejszym sposobem  uzyskania recepty, jest rejestracja w przychodni u lekarza rodzinnego (General Practicioner). Podczas wizyty lekarz przeprowadza z nami wywiad, pytając m.in. o wcześniejsze metody antykoncepcyjne, przebyte choroby, choroby dziedziczne itp. Jeśli już stosujemy jakąś metodę antykoncepcyjną i potrzebujemy kolejnej recepty, lekarz najczęściej  wypisuje ją od ręki. W przypadku nowej metody bądź leku, potrzebne są dodatkowe badania. Mogą to być badania hormonalne, morfologia, cytologia, usg, w zależności od potrzeb. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych na dany środek antykoncepcyjny, bez problemu otrzymujemy receptę. Lekarz często pozwala podjąć pacjentce decyzję, co do wyboru środka.

pixabay.com
pixabay.com

Antykoncepcja dla młodych

Dla osób poniżej 25 roku życia w UK są bezpłatne centra, w których można zasięgnąć porady odnośnie metod antykoncepcyjnych. Jednym z nich jest np. Brook (Brook Advisory Centres) . Takie miejsca, stworzone z myślą o młodych ludziach, zapewniają bezpłatne i poufne usługi zdrowia seksualnego, oferują poradnictwo w zakresie chorób przenoszonych drogą płciową, seksu, ciąży, szeroko pojętej antykoncepcji. Zatrudnieni są tam fachowcy doświadczeni w pracy z młodymi ludźmi, działający dyskretnie i sprawnie. O ile mamy taką potrzebę, środki antykoncepcyjne dostajemy od ręki wraz z dokładnym opisem danej metody.

Wspomniany wyżej Brook posiada stronę internetową brook.org.uk, na której można wyszukać najbliższą klinikę oraz bezpłatną infolinię.

pixabay.com
pixabay.com

Ratunek w sytuacji awaryjnej

Na wizytę w przychodni zwykle czeka się kilka dni. Co w sytuacji, gdy czas nagli? Pacjentka w pilnej potrzebie może skorzystać z usług Walk-in Centre, które są czynne całą dobę i nie trzeba się w nich rejestrować. Wadą Walk-in Centre, jest najczęściej wielogodzinne oczekiwanie, ale z pewnością pomogą nam w nagłym problemie. Możemy tam m.in. dostać nieodpłatnie tzw. pigułkę po czyli emergency contraceptive pill (morning-after pill). Jest to rodzaj antykoncepcji hormonalnej, która zapobiega zajściu w ciążę do 72 godziny po stosunku. Taką ratującą nas przed niechcianą ciążą darmową pigułkę, w niektórych przypadkach możemy otrzymać też bez recepty w aptece. Zależy to od lokalizacji apteki, bo każdy region może mieć inne zasady. Taka apteka musi mieć farmaceutę ze specjalnym certyfikatem, który przeprowadza wywiad z pacjentką, by nie zrobić jej krzywdy. Pigułki po wydawane są także poniżej 16 roku życia, bez zgody rodziców. Jeśli jednak trafi się do apteki, gdzie farmaceuta nie może wydać za darmo pigułki po, a my nie  mamy czasu na zdobycie recepty, możemy ją zakupić za ok. 25 funtów.

Jest też nowszy typ tabletek, dostępny tylko na receptę, dla kobiet powyżej 18 roku życia. Tabletki te muszą być zażyte do pięciu dni (120 godzin) po stosunku. Warto jednak pamiętać, że skuteczność tabletki antykoncepcji awaryjnej zależy od tego, jak szybko zostanie zażyta. Największą skuteczność wykazuje w ciągu 12-24 godzin po stosunku.

Inną metodą antykoncepcji awaryjnej jest Copper Intrauterine Device (IUD). Stosuje się ją do 5 dni po współżyciu. Jest to najbardziej skuteczna metoda antykoncepcji awaryjnej (skuteczna  w 99 % przypadków). IUD polega na założeniu wkładki wewnątrzmacicznej.

pixabay.com
pixabay.com

Metody antykoncepcji

Pigułki antykoncepcyjne, implanty podskórne, zastrzyki, wkładki, pierścienie dopochwowe, plastry, czy prezerwatywy? O najodpowiedniejszych dla nas metodach antykoncepcji, najlepiej poinformują nas lekarze i specjaliści, jednak niektórzy przed konfrontacją z nimi wolą zasięgnąć informacji w sieci. Aby nie zgubić się w gąszczu wiadomości, można np. zapoznać się ze stroną Polskiego Centrum Zdrowia Seksualnego w Londynie www.pczs.org .Udostępnia ona bezpłatnie mini przegląd dostępnych metod antykoncepcyjnych (10 stron w formacie PDF)pczs.org/edukacja. Jak informuje Centrum, jest to element szerokiej kampanii  poszerzenia wiedzy na temat planowania rodziny i zdrowia reprodukcyjnego, w tym wśród młodych Polaków żyjących w Wielkiej Brytanii. Autorzy deklarują, iż pragną pomóc zarówno kobietom, jak i mężczyznom w tym, żeby mogli podejmować świadome i właściwe dla siebie decyzje w zakresie metod antykoncepcyjnych.

Z Centrum można się kontaktować nie tylko w  sprawach antykoncepcji, ale także szeroko pojętego zdrowia seksualnego i problemów w jego obszarze za pomocą Jasnoniebieskiej Linii :+44 (0) 20 32 866 722
(tel. stacjonarny płatny wg standardowych stawek operatorów telefonicznych)
Poniedziałki (od godz. 19:00 do 21:00 czasu londyńskiego)
Piątki (od godz. 19:00 do 21:00 czasu londyńskiego)
(z wyłączeniem świąt i dni wolnych od pracy)
Informacje na temat rodzajów antykoncepcji można uzyskać także na stronie Sexual  Health Scotland sexualhealthscotland.co.uk.

 

Marzena Wojciechowska / twojaanglia.eu

 

FacebookTwitterPinterestGoogle+Share