FacebookTwitterPinterestShare

Jak oszczędzać za granicą. 5 sprawdzonych sposobów

Jak oszczędzać za granicą. 5 sprawdzonych sposobów

Dlaczego Polacy wyjeżdżają z granicę? Wg badań przeprowadzonych przez CBOS (Centrum Badania Opinii Społecznej)- głównym powodem emigracji są niskie zarobki. Ten powód opuszczenia ojczyzny deklaruje ponad połowa respondentów- aż 56% Polaków mieszkających poza granicami kraju wyemigrowało więc z kraju w nadziei na polepszenie standardu życia.I większości się to udaje. Zarobki za granicą są przecież bez porównania wyższe, niż te, na które mogą liczyć w kraju urodzenia. Co jednak zrobić, aby wracając do ojczyzny, oprócz doskonałej znajomości języka obcego i doświadczenia zawodowego przywieźć ze sobą coś jeszcze? Oszczędzać! Choć wyrobienie w sobie tego nawyku jest zazwyczaj niełatwe i może trochę potrwać-  naprawdę warto!

#1

Zakupy

 

Warto robić zakupy w supermarketach. Małe sklepy osiedlowe nie oferują po pierwsze takiej gamy produktów, a po drugie- trudno tam także o jakiekolwiek promocje. Tych za to nie brakuje w sklepach wielkopowierzchniowych. Jeżeli w promocji mamy produkt, bez którego nie możemy się obejść- warto kupić kilka sztuk na zapas. Nie zapomnijmy o chodzeniu na zakupy z listą- jej posiadanie odwiedzie nas od kupowania produktów, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Nie musimy chyba wspominać, że najtaniej wychodzi gotowanie w domu. Obiad na 2-3 dni to spora oszczędność nie tylko pieniędzy, ale także cennego czasu! W wielu zakładach pracy są pracownicze stołówki lub dofinansowania do wyżywienia- warto zapytać pracodawcę, czy i w naszej firmie istnieje taka możliwość.

#2

Świadczenia socjalne

Wszystkie osoby pracujące za granicą legalnie- mogą się starać o zasiłki i świadczenia socjalne w kraju pobytu. W większości krajów Unii Europejskiej można otrzymać dofinansowanie na dziecko lub na mieszkanie. Warto zapytać w urzędzie, czy przysługuje i nam. Często nie zdajemy sobie sprawy, że jako mieszkańcy UE pracujący oficjalnie- mamy takie samo prawo do wsparcia jak obywatele danego kraju.

#3

Dojazd do pracy

Najlepiej oczywiście wynająć mieszkanie jak najbliżej pracy. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Zakup biletu miesięcznego wychodzi o wiele taniej niż jego codzienne kupowanie. Warto także zapytać współpracowników, czy nie mieszkają w naszej okolicy. Może się bowiem okazać, że taniej wyjdzie składanie się na benzynę i docieranie do miejsca pracy autem. Wspaniałą alternatywą są także rowery. Szczególnie, jeśli pracujecie w Holandii, Danii lub w Niemczech. W tych krajach ścieżki rowerowe są świetnie usytuowane i bardzo bezpieczne. Tu oprócz odkładamy pieniądze- walczymy także o dobrą figurę i oszczędzamy na siłowni.

#4

Mieszkanie

Bardzo często wyjeżdżając za granicę przez agencję pracy- nie musimy zaprzątać sobie głowy szukaniem mieszkania. Jest ono opłacane przez pracodawcę. Co jednak, jeśli nie mamy tyle szczęścia? Na początku naszej przygody za granicą nie warto wynajmować całego mieszkania. Jeżeli nie mamy rodziny- wystarczy przecież nam pokój. Jeżeli natomiast wynajmujemy mieszkanie- warto obniżyć koszty znajdując współlokatora lub współlokatorów. Opłacalność wynajmu znacznie wzrośnie, a dodatkowo zyskamy miłe towarzystwo.

#5

Tanie i szybkie przelewy do Polski

 

Pracując za granicą, część osób oszczędza pieniądze, by wesprzeć rodzinę, która została w Polsce. Czasy, kiedy korzystaliśmy przy tym tylko i wyłącznie z banków- już dawno się skończyły. Instytucje bankowe nie wytrzymały bowiem konkurencji z serwisami oferującymi tanie i szybkie przelewy międzynarodowe. Aktualnie przekazy do Polski mogą znaleźć się na koncie odbiorcy w zaledwie 10 minut (a nie jak to bywało w bankach- kilka dni). Operatorzy nie pobierają także w przeciwieństwie do banków opłat procentowych. Zazwyczaj niezależnie od wysyłanej kwoty za przelew płacimy taką samą stawkę. Na przykład na naszej stronie transferowej- www.ferpay.com, do której odwiedzenia serdecznie zapraszamy. Szczególnie w środy- kiedy wykonujemy przelewy EXPRESS (w 10 minut na koncie odbiorcy w Polsce) za darmo.

 

 

FacebookTwitterPinterestShare