FacebookTwitterPinterestShare

Jak napisać bestseller. Proste przepisy na literacki hit

Jak napisać bestseller. Proste przepisy na literacki hit

Jak napisać bestseller, książkę w której zaczytywać się będą miliony? Książkę, która popularnością przegoni 50 twarzy Greya E.L James, Kod da Vinci Dana Browna, Harrego Pottera J. K. Rowling, Zmierzch Stephenie Meyer i Lolitę Nabokowa? Wystarczy znajomość liter, umiejętność pisania i chęć do czytania. Ostatnia umiejętność jest właściwie kluczowa. Dlaczego? Dlatego, że przed przystąpieniem do pisania dzieła życia musimy zapoznać się z treścią książki autorstwa Jodie Archer i Matthew L. Jockers- The Bestseller Code.

Autorzy przekonują, że Kod bestsellera pozwoli nam stworzyć publikację, która chwyci za serca. Miejsce na liście bestsellerów New York Times’a mamy już właściwie zapewnione. Do opracowania szyfru Jodie Archer i Matthew L. Jockers wykorzystali bowiem bestsellery okupującę indeks najpopularniejszego nowojorskiego dziennika. A było ich równe 5000. Co brano pod uwagę tworząc klucz? Przy budowaniu historii- typy bohaterów, opisy ich uczuć i formy intryg.  Natomiast przy warstwie słownej- m.in. długość zdań i rodzaje używanych czasowników.

 

 

 

Oto 10 warunków, jakie musi spełnić książka, by zaczarować serca i umysły czytelników:

#1

Nie przesadzaj z wątkami. Ich mnogość nie zagwarantuje sukcesu. Mała ilość lejtmotiwów również, a już szczególnie 6 sztuk. Ideał? Trzy sztuki.

#2

Jaki procent poświęcić na wątki główne? Dwa główne wątki powinny zajmować po 30 procent objętości książki, trzeci – 10 procent. Resztę poświęć na idealne opisy.

#3

Jeżeli nie zainteresujesz czytelnika pierwszymi stronami- możesz zapomnieć o umieszczeniu Twojego dzieła na jakiejkolwiek liście. Dlatego pierwsze 40 stron zarezerwuj na buchające emocje. Czytelnik ma być wzruszony lub wściekły.

#4

Trzymaj się realiów. Autorzy książek, których bohaterami były jednorożce, rycerze, kapłanki, czy karły– niestety nie mogły liczyć na miejsce w panteonie sław. Nie bierz tu pod uwagę Tolkiena, czy J. K. Rowling- to nie Twoja liga.

#5

Myślisz pewnie, że świetnie sprzedaje się seks. Owszem, jeśli jesteś E.L James. Pisząc swój pierwszy bestseller pamiętaj jednak, że dla czytelnika bardziej liczą się intymność i bliskie relacje niż łóżkowe akrobacje.

 

 

 

#6

Problemy emocjonalne. Najlepiej, by miał je główny bohater. Niemniej w jego najbliższym otoczeniu też miło byłoby umieścić osobę, która się z nimi zmaga.

#7

Bohater filozof? Nie, to nie przejdzie. Główna persona nie powinna działać metodycznie. Najlepiej sprzedają się powieści, których bohaterowie przedkładają działania instynktowne nad analizy.

#8

Zapamiętaj pojęcie „emocjonalny rollercoaster”. I spraw, by znalazł się na nim bohater. A jak bohater- to również czytelnik. ŻADNEJ STAGNACJI!

#9

Bohater nie może się „domagać”, czy „oczekiwać. Bohater musi „potrzebować”, „pragnąć” i „brać”!

#10

Dobra wiadomość na koniec. 5000 książek przeanalizowanych do stworzenia Kodu bestsellera nie pozwoliła ustalić jednoznacznie, czy lepiej by autor dzieła był kobietą, czy mężczyzną. Zatem wszyscy mamy szanse stać się światowej sławy literatami.

 

 

 

 

Dodać należy, że cały kod wciąż znajduje się w rękach autorów publikacji. Jodie Archer i Matthew L. Jockers stworzyli wirtualny bestsellometr, który analizuje aż 2800 cech utworu. Jeśli Twoja propozycja nie przejdzie testu- system podpowie Ci, co zmienić, byś kolejną kontrolę  zaliczył pozytywnie. Proste, nieprawdaż?

Anna Lach-Serediuk/ twojaanglia.eu

 

 

 

FacebookTwitterPinterestShare