FacebookTwitterPinterestGoogle+Share

Zaskoczenie na boisku: Islandia pokonała Anglię 2:1!

Sensacją zakończyła się pierwsza runda fazy pucharowej piłkarskich mistrzostw Europy we Francji – debiutująca w tych rozgrywkach Islandia pokonała Anglię 2:1 i zagra w ćwierćfinale z Francją.

Wcześniej w szlagierze Włochy wygrały z Hiszpanią 2:0. Anglicy byli niekwestionowanymi faworytami spotkania w Nicei, a buńczuczne zapowiedzi „drugiego Brexitu”, napływające z obozu Islandczyków, przyjmowano z humorem, ale bez wiary.

Okazało się jednak, że północna waleczność przewyższyła doświadczenie stałych bywalców wielkich imprez piłkarskich i to debiutanci pozostają w grze jeszcze przez co najmniej kilka dni. Zaczęło się jednak od gola dla zespołu angielskego – już w czwartej minucie rzut karny wykorzystał Wayne Rooney. Jednak faworyci cieszyli się z prowadzenia krócej niż trzy minuty, ponieważ na 1:1 trafił Ragnar Sigurdsson.

W 18. minucie nie popisał się bramkarz Joe Hart, który przepuścił strzał z dystansu Kolbeinna Sigthorssona, mimo że dosięgnął piłki rękami. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:1. To niewątpliwie największa niespodzianka trwającego turnieju i też jedna z największych sensacji w historii. Reprezentacja wyspy liczącej niewiele ponad 300 tysięcy mieszkańców wyeliminowała zespół z kraju o największych futbolowych tradycjach na świecie. Ekipa „Trzech Lwów” czeka na jakiekolwiek trofeum od 50 lat.

Wcześniej w Saint-Denis Włochy pokonały broniącą tytułu Hiszpanię 2:0. Italia rozpoczęła mecz z większą determinacją, a jej zapał został wynagrodzony w 33. minucie, kiedy do siatki trafił Giorgio Chiellini.

Wprawdzie przewaga Włochów z czasem coraz bardziej topniała, a w końcowych minutach bronili się już mniej pewnie, ale w doliczonym czasie drugiej połowy Graziano Pelle wykończył kontratak mocnym strzałem obok słupka, nie dając żadnych szans bramkarzowi Davidowi De Gei.