FacebookTwitterPinterestShare

Iran: Wielka Brytania wkrótce może zwolnić tankowiec Grace 1

Iran: Wielka Brytania wkrótce może zwolnić tankowiec Grace 1

Władze Iranu poinformowały dzisiaj, że Wielka Brytania może wkrótce zwolnić irański tankowiec Grace 1 po wymianie pewnych dokumentów, które pomogą uwolnić zajęty statek.

„Mamy nadzieję, że zwolnienie statku nastąpi wkrótce” – przekazał irańskiej agencji prasowej IRNA zastępca szefa irańskich portów i organizacji morskiej, Dżalil Eslami. „Statek został zatrzymany na podstawie fałszywych zarzutów, ale nie został jeszcze zwolniony” – dodał Eslami.

Na początku lipca w pobliżu Gibraltaru miejscowa policja i brytyjska piechota morska przejęły należący do Iranu tankowiec Grace 1 i doprowadziły go do tamtejszego portu. Decyzję o zatrzymaniu statku uzasadniono podejrzeniami, że może on brać udział w łamaniu sankcji UE nałożonych na Syrię.

Władze w Teheranie zażądały natychmiastowego uwolnienia swojej jednostki, zatrzymanej – jak przekonują – na wodach międzynarodowych. Dowódca irańskiej Gwardii Rewolucyjnej generał Mohsen Rezai groził, że jeśli Wielka Brytania nie zwolni irańskiego tankowca, obowiązkiem władz w Teheranie będzie zajęcie tankowca brytyjskiego.

19 lipca Gwardia Rewolucyjna przejęła pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero w rejonie cieśniny Ormuz. Strona irańska twierdzi, że tankowiec zderzył się z łodzią rybacką i nie reagował na jej wezwania o pomoc.

PAP / Agata C./ Londynek.net

FacebookTwitterPinterestShare