FacebookTwitterPinterestShare

Imigranci sami opuszczają Wielką Brytanię

Imigranci sami opuszczają Wielką Brytanię

Wielka Brytania przestaje być atrakcyjna. 117 tysięcy obywateli Unii Europejskiej w minionym roku opuściło Wielką Brytanię. Jest to 31 tysięcy więcej niż w 2015 roku. Pomimo zapewnień negocjatorów unijnych imigranci decydują się wracać do do swoich krajów lub tez mieniać kierunek emigracji.

Daje się zauważyć pewną prawidłowość. Mianowicie ze Zjednoczonego Królestwa szczególnie licznie wyjeżdżają obywatele ośmiu państw, które dołączyły do UE w 2004. Mowa o Czechach, Estonii, Litwie, Łotwie, Polsce, Słowacji, Słowenii i Węgrzech. Spośród tych 31 tysięcy więcej w porównaniu z rokiem wcześniej aż 16 tysięcy stanowili właśnie oni. Łącznie przez cały 2016 rok Wielką Brytanię opuściło 43 tysiące obywateli tych ośmiu państw UE. W porównaniu do 48 tysięcy nowo przybyłych daje to najniższy wynik netto migracji od czasów przyłączenia się tych krajów do europejskiej rodziny.

Jak podaje Office for National Statistics maleje również popularność Wielkiej Brytanii pośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Nie tylko opuszczają oni Wyspy ale również nie chcą na nie przyjeżdżać. W minionym roku zawitało do tego kraju o 51 tysięcy mniej obywateli UE niż w roku 2015.

CNN komentując sytuację podkreśla, że wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim czerwcowe referendum. Niepewność statusu, brak stabilności w polityce zewnętrznej Wielkiej Brytanii, szczególnie w negocjacjach z UE są głównymi „straszakami” na imigrantów. Jednak przy tym zauważa, że główną masą pracowniczą w UK są właśnie obcokrajowcy. Istnieją takie branże, w których pracują przede wszystkim imigranci – to oni stanowią trzon ich rozwoju. Brak rąk do pracy może okazać się bardzo zgubny dla brytyjskiej gospodarki.

aw / twojaanglia.eu

FacebookTwitterPinterestShare